UA / RU
Підтримати ZN.ua

КСУ заборонив госпіталізацію в психіатричну лікарню без рішення суду

Примусова госпіталізація є непропорційним обмеженням конституційного права недієздатної особи на свободу.

Конституційний суд України визнав неконституційним положення закону "Про психіатричну допомогу", згідно з яким визнана недієздатною людина може бути госпіталізована до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна.

КСУ рекомендував Верховній Раді змінити законодавство.

Як наголошується в рішенні КСУ, встановлена процедура госпіталізації недієздатної особи до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра не передбачає судового контролю за такою госпіталізацією, оскільки законодавець фактично розглядав її як добровільну, хоча госпіталізація недієздатної особи відбувається без надання нею усвідомленої згоди.

"КСУ вважає, що така госпіталізація за своєю природою та наслідками є непропорційним обмеженням конституційного права недієздатної особи на свободу та особисту недоторканність, тому вона має здійснюватися з дотриманням конституційних гарантій захисту прав і свобод людини і громадянина, з урахуванням зазначених міжнародно-правових стандартів, правових позицій КУС та виключно за рішенням суду", - йдеться у рішенні суду.

Раніше головний позаштатний психіатр МОЗ України Ірина Пінчук повідомила, що кожен третій українець протягом свого життя страждав тим або іншим чином психічними розладам. "На нашому опікою знаходиться 2,5% населення України. Але це тільки ті люди, які звернулися до нас за допомогою. Тим часом, за даними епідеміологічного дослідження, яке проводилося під керівництвом Асоціації психіатрів України, кожен третій протягом свого життя потребує допомоги лікаря психіатра", - сказала Пінчук.