UA / RU
Підтримати ZN.ua

КСУ визнав неконституційним обмеження Кабміном пільг для ветеранів війни

Таке рішення суд ухвалив напередодні.

Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону, обмеження пільг ветеранам війни, яке затвердив Кабінет міністрів окремим положенням пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу. Таке рішення КСУ виніс 27 лютого.

"Цим рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми та положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551–ХІІ (далі – закон № 3551) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, зважаючи на наявні фінансові ресурси державного та місцевого бюджетів і бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування", - повідомляє в п'ятницю відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.

Зазначені положення закону №3551 передбачають пільги для учасників бойових дій та особам, прирівняним до них; людям з інвалідністю, отриманою через війну; учасникам війни; особам, на яких поширюється дія закону № 3551 і людям, у яких є особливі заслуги перед Батьківщиною.

В КСУ зазначили, що держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов'язання щодо соціального захисту громадян, які вже виконали свій обов'язок щодо захисту суверенітету своєї країни і її територіальної цілісності. Також невиконання державою соціальних зобов'язань стосовно ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія закону №3551, підриває довіру до країни.

"Обмеження або скасування пільг для ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія закону №3551, без їх рівноцінної заміни або компенсації є порушенням зобов'язань держави щодо соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, і членів їх сімей. У разі зміни правового регулювання придбані зазначеними особами пільги або інші гарантії соціального захисту повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації", - йдеться в рішенні суду.

Під час ухвалення рішення судді Конституційного суду дійшли висновку, що за допомогою кодексу не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. Також за допомогою кодексу не можна встановлювати інше законодавче регулювання відносин, яке відрізняється від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами країни.

КСУ постановив, що встановлення з допомогою Бюджетного кодексу законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни, яке відрізняється від зазначеного в статтях 12, 13, 14, 15 та 16 закону №3551, викликає юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та закону №3551. Крім того, це не відповідає Конституції України.

"Положення, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене", - наголошують у відділі комунікацій КСУ та правового моніторингу.

Нагадаємо, 12 лютого Кабінет міністрів України визначив механізм надання статусу учасника бойових дій військовим добровольчих формувань, які воювали в Донбасі. До цього добровольцям доводилося через суд доводити, що вони захищали територіальну цілісність країни.

Наприкінці 2019 року в Мінветеранів повідомили, що в Україні статус учасника бойових дій отримали понад 300 тисяч осіб, з яких добровольці лише 160 осіб.