Конституційний суд України (КСУ) ухвалив рішення, яким визнав неконституційним скасування або обмеження пільг чорнобильцям. Про це повідомляє прес-служба суду.
КСУ підкреслює, що пільги, компенсації і гарантії є особливою формою відшкодування збитків зазначеної категорії громадян, а тому скасування або обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без їх рівноцінної заміни може свідчити про відхід країни від її конституційного обов'язку.
"Рівень соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен бути таким, щоб забезпечувати їм гідне життя, і не повинен залежати від майнового стану їх сімей", - йдеться у рішенні.
КСУ вважає, що обмеження пільг чорнобильцям призвело до зниження рівня їх соціального забезпечення і фактично є відмовою держави від своїх зобов'язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
Так, закон №76 в частині скасування або обмеження пільг, компенсацій і гарантій, встановлених законом №796, щодо соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, суперечить положенням частини другої статті 3 Конституції України, згідно з яким держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
Підкреслюється, що рішенням КСУ скасовується дія норм, які обмежували виплати для пільгових категорій, пов'язаних з Чорнобильською катастрофою. Рішення КСУ є обов'язковим, остаточним і не може бути оскаржене.
КСУ також встановив, що з дня прийняття цього рішення застосуванню підлягають статті 53 і 60 Закону № 796 в редакції до внесення змін Законом № 76.
Нагадаємо, раніше депутати ВР прийняли законопроект, яким скасували безкоштовне харчування для дітей-чорнобильців. Проектом пропонується замінити безоплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячною грошовою допомогою.