Конституційний суд України розгляне як першочергове звернення Верховної Ради щодо відповідності Основному закону законопроекту про зміни до Конституції, які закріплюють стратегічний курс держави на вступ до Євросоюзу і НАТО. Про це повідомив президент України Петро Порошенко під час зустрічі з новообраними членами Центральної виборчої комісії.
"У мене радісна новина: законопроект визнаний Конституційним судом як такий, що підлягає першочерговому розгляду, і вже через кілька тижнів, я сподіваюся, в дуже короткий термін, парламент матиме можливість ще раз більш ніж конституційною більшістю підтримати голосування названого законопроекту щодо змін до Конституції у першому читанні", - заявив Порошенко.
Відповідно до встановленої процедури, Верховна Рада може розглянути законопроект про внесення змін в Основний закон тільки після висновку Конституційного суду щодо відповідності ініціативи вимогам ст. 157 і 158 Основного закону.
Після отримання відповідних висновків КС Рада повинна підтримати необхідний документ в першому читанні мінімум 226 голосами. Тільки після цього, на наступній черговій сесії, депутати можуть голосувати за законопроект в цілому. У цьому випадку необхідно 300 голосів народних обранців.
Згідно запропонованим змінам, Верховна Рада зможе "реалізувати стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору".
При цьому гарантом такої реалізації стане президент України. Разом з тим Кабінет міністрів повинен буде забезпечити реалізацію стратегічного курсу на членство України в цих організаціях.
Також у преамбулі до документу запропоновано закріпити, що Рада підтверджує "європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України".
Крім того, Порошенко запропонував з перехідних положень виключити норму про те, що "використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою".
Нагадаємо, 27 вересня в Конституційний суд України (КСУ) надійшов проект конституційних змін про курс на ЄС і НАТО. Верховна Рада схвалила відправку до Конституційного суду президентського законопроекту (№9037) про внесення змін в Основний закон, 20 вересня. Тоді "За" проголосував 321 депутат.
У березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення правок до Конституції, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Також він задекларував плани України приєднатися до військово-політичного блоку НАТО протягом найближчих десяти років.
Про те, чому президентський законопроект містить в собі низку суперечностей, читайте у матеріалі Володимира Шаповала "Знову Основний Закон "за викликом"?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".