UA / RU
Підтримати ZN.ua

КС розгляне проект конституційних змін про курс на ЄС і НАТО як першочерговий

Порошенко сподівається на те, що Рада зможе проголосувати в першому читанні за відповідний документ вже через кілька тижнів.

Конституційний суд України розгляне як першочергове звернення Верховної Ради щодо відповідності Основному закону законопроекту про зміни до Конституції, які закріплюють стратегічний курс держави на вступ до Євросоюзу і НАТО. Про це повідомив президент України Петро Порошенко під час зустрічі з новообраними членами Центральної виборчої комісії.

"У мене радісна новина: законопроект визнаний Конституційним судом як такий, що підлягає першочерговому розгляду, і вже через кілька тижнів, я сподіваюся, в дуже короткий термін, парламент матиме можливість ще раз більш ніж конституційною більшістю підтримати голосування названого законопроекту щодо змін до Конституції у першому читанні", - заявив Порошенко.

Відповідно до встановленої процедури, Верховна Рада може розглянути законопроект про внесення змін в Основний закон тільки після висновку Конституційного суду щодо відповідності ініціативи вимогам ст. 157 і 158 Основного закону.

Після отримання відповідних висновків КС Рада повинна підтримати необхідний документ в першому читанні мінімум 226 голосами. Тільки після цього, на наступній черговій сесії, депутати можуть голосувати за законопроект в цілому. У цьому випадку необхідно 300 голосів народних обранців.

Згідно запропонованим змінам, Верховна Рада зможе "реалізувати стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та Організації Північноатлантичного договору".

При цьому гарантом такої реалізації стане президент України. Разом з тим Кабінет міністрів повинен буде забезпечити реалізацію стратегічного курсу на членство України в цих організаціях.

Також у преамбулі до документу запропоновано закріпити, що Рада підтверджує "європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України".

Крім того, Порошенко запропонував з перехідних положень виключити норму про те, що "використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою".

Нагадаємо, 27 вересня в Конституційний суд України (КСУ) надійшов проект конституційних змін про курс на ЄС і НАТО. Верховна Рада схвалила відправку до Конституційного суду президентського законопроекту (№9037) про внесення змін в Основний закон, 20 вересня. Тоді "За" проголосував 321 депутат.

У березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення правок до Конституції, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Також він задекларував плани України приєднатися до військово-політичного блоку НАТО протягом найближчих десяти років.

Про те, чому президентський законопроект містить в собі низку суперечностей, читайте у матеріалі Володимира Шаповала "Знову Основний Закон "за викликом"?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".