UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кримські татари звернулися в ООН з проханням не допустити їх знищення

У зверненні до генсека ООН міститься заклик не допустити знищення кримськотатарського народу, вказується на факти викрадення корінних жителів Криму

Комітет по захисту прав кримськотатарського народу просить ООН, Туреччину та Україну звернути увагу на порушення прав корінного народу на території анексованого Росією Криму. Комітет прийняв ці звернення на конференції, яка пройшла в Сімферополі, незважаючи на спроби невідомих її зірвати.

Делегати конференції прийняли звернення до Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна з закликом "не допустити знищення" кримськотатарського народу.

У заяві йдеться, зокрема, про випадки викрадення кримських татар і порушення їх прав: "В результаті чергового захоплення Криму корінне населення - кримські татари - перетворилися в об'єкт терору і фізичного насильства".

Крім того, Пан Гі Муна попросили захистити кримських татар від служби в російській армії.

Делегати виступили за проведення міжнародної конференції з безпеки в Криму під егідою ОБСЄ в квітні. Ініціювати її правозахисники попросили українську владу.

Читайте також: ЄС не визнає анексію Криму у цьому тисячолітті - Могеріні

Крім того, учасники конференції вимагають від МЗС України "вивчити можливість надання кримськотатарському народу міжнародного статусу третьої сторони в російсько-українських відносинах з придбанням права самостійного звернення органів національного самоврядування Курултаю та Меджлісу в міжнародні судові інстанції".

У резолюції конференції говориться, що "будь-яка влада в Криму може існувати тільки за згодою і за чітко вираженої волі кримськотатарського народу".

Общекрымскую конференцію комітету по захисту прав кримськотатарського народу намагалися зірвати близько півсотні молодих людей в спортивному одязі. Вони двічі вдиралися у конференц-зали, починали штовханину і словесну перепалку, ображаючи координаторів Комітету і звинувачуючи їх у брехні.

Деякі з них намагалися спровокувати координаторів на бійку, однак ті підняли руки вгору, демонструючи, що не піддаються на провокацію.

"Спортсмени" назвалися представниками кримськотатарського народу, однак звернень до них кримськотатарською мовою не розуміли. Координатор комітету, член Меджлісу Ескендер Барієв заявив, що серед молодих людей у спортивних костюмах були не тільки кримські татари.

Деякий час російські силовики лише спостерігали і фіксували правопорушення, проте пізніше двох осіб затримали.

Про порушення прав кримських татар напередодні говорив також міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що Росія не виконала жодної обіцянки поліпшити становище кримських татар.

Реагуючи на цю заяву, голова комітету у справах національностей анексованого Криму Заур Смирнов заявив, що кримських татар не обмежують у правах.

У головному слідчому управлінні СКР по Криму вважають некоректним говорити про те, що кримських татар на півострові гноблять і нібито стосовно них скоюють більше злочинів.