14 травня українська співачка Джамала перемогла на конкурсі "Євробачення" з піснею про жорстокість депортацій кримських татар, організованих Йосипом Сталіним 1944 року. Для Росії її пісня була образою і "порушенням" правил конкурсу, які забороняють політичну лірику. А для кримських татар – викликом.
Більшість з них не погоджуються з російською анексією Криму. І тому Росія намагається їх покарати. Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що на окупованому півострові кожна кримськотатарська сім'я може розповісти свою страшну історію про депортації.
81-річний Рефат Селямієв досі дуже чітко пам'ятає 18 травня 1944 року, коли радянські солдати увірвалися в будинок його сім'ї і вивели його матір і ще трьох дітей на місцеве кладовище. Родина думала, що їх розстріляють, але натомість їх кинули до товарного вагона і відправили в Узбекистан. Така доля спіткала понад 200 тисяч кримських татар.
Селямієв нещодавно знову зіштовхнувся з російським державним насиллям. 12 лютого десяток озброєних чоловіків у балаклавах знову увірвалися в його дім, кинули його сина на підлогу, а двох онуків поставили до стіни, направивши автомати їм в спини. Ще кілька озброєних чоловіків з собакою обшукали будинок. Його сина забрали у відділок поліції, де його допитали у справі, яка нібито стосувалася підриву залізничних колій. Потім чоловіка відпустили.
"Кримські татари, які відмовляються миритися з російською анексією, вважають, що сталінізм продовжується. Російська компартія, ніби намагаючись запевнити їх, що так воно і є, розмістила на півострові портрети зі Сталіним вздовж доріг з написом: "Це наша перемога!"", - йдеться в статті.
Видання додає, що Кримський півострів на чолі з російською маріонетковою "владою" став дуже небезпечним місцем для кримських татар. Їхні домівки і мечеті постійно обшукують, а деяких чоловіків викрали, закатували і вбили. Російська окупаційна влада заборонила діяльність Меджлісу. Близько 15 тисяч кримських татар поїхали на материкову Україну. Член Меджлісу Наріман Джелалов називає це "гібридною депортацією", натякаючи на брудні трюки Володимира Путіна у веденні війни проти України і під час захоплення Криму.
Росія практикувала подібні методи на Північному Кавказі. Кримськотатарський активіст Адурашид Джеппаров, племінника якого викрали, вважає, що мета Кремля спровокувати повстання. Це дасть йому претекст для масових репресій. Тим часом, кримських татар, які активно протидіють окупації, звинуватили у "загрозі російській територіальній цілісності".
Колишньому голові Меджлісу Мустафі Джемілєву, який очолював рух спротиву кримських татар ще в часи СРСР, окупаційна влада заборонила в'їзд в Крим. Зараз він живе в Києві і не може повернутися додому.
"Коли ворог приходить на твою землю, потрібно боротися", - каже Джемілєв, додаючи, що питання повернення Криму під контроль України – це лише питання часу.
"Влада СРСР намагалася нас зламати, але врешті зламалася сама. А Росія – це навіть не Радянський Союз", - переконаний він.
Вчора, 26 травня, повідомлялося, що влада РФ проводить у Криму нові обшуки у кримських татар. Після Бахчисарая обшуки перекинулися до Сімферополя. За словами адвоката Еміля Курбединова, проходять відразу три обшуки - в Кам'янці та Хошкельді. Так само є інформація про обшуки в Алупці. Зник безвісти член регіонального меджлісу кримськотатарського народу, екс-депутат міської ради Ервін Ібрагімов.
Нагадаємо, після анексії Криму Російською Федерацією на півострові почалися викрадення кримських татар. Про порушення прав кримських татар говорив також міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. Він заявив, що Росія не виконала жодної обіцянки з поліпшення становища кримських татар.
Разом з тим, в січні 2015 року кримські татари звернулися в ООН з проханням не допустити їх знищення.У заяві йдеться, зокрема, про випадки викрадення кримських татар і порушення їх прав: "В результаті чергового захоплення Криму корінне населення - кримські татари - перетворилися в об'єкт терору і фізичного насильства".