Меджліс кримськотатарського народу та Кримськотатарський Ресурсний Центр 78 роковин депортації кримськотатарського народу проведуть у середу, 18 травня, о 17:00 міжнародний траурний онлайн-мітинг, присвяченому пам'яті жертв геноциду.
Захід проходитиме під гаслом «Не засудили вчора – повторюється сьогодні».
«Ми хочемо нагадати українському та міжнародному суспільствам про страшний злочин проти людяності, про геноцид кримськотатарського народу в 1944 році. Усього із Криму тоді було вислано 238 500 осіб, а число загиблих у перші роки склало 110 200 чоловік або 46,2% від числа всіх висланих. Важливо пам’ятати про ті страшні події, особливо зараз, коли історія повторюється. Російська Федерація фактично продовжує практику Радянського Союзу, адже метою повномасштабного вторгнення РФ в Україну є саме знищення українського народу, його самобутності та культури. Щоденні масові вбивства, викрадення, примусове переміщення тисяч людей, в тому числі дітей, з-поміж цивільного населення України на територію РФ – усе це реалії сьогодення», - зазначили в Кримськотатарському Ресурсному Центрі.
Трансляція онлайн-мітингу буде доступна на кількох платформах:
- YouTube-каналі КРЦ https://cutt.ly/QHQ0jpo
- Facebook-сторінці КРЦ https://www.facebook.com/CTRC2015
- телеканалі ATR atr.ua/live
«Закликаємо всіх небайдужих приєднатися до трансляції онлайн-мітингу та виявити свою солідарність із кримськотатарським народом», - додали організатори.
У травні 1944 року НКВС провів спецоперацію з примусового видворення з Криму корінного населення. За три дні за межі Криму (в основному, до середньоазійських республік) виселили понад 200 тисяч татар. Більше 30 тисяч з них загинули від голоду і холоду в перший же рік після депортації.
Репресії проводили на підставі «цілком таємної» постанови Держкомітету оборони СРСР видав "Про кримських татар", яка приписувала кримським татарам «масове зрадництво і масовий колабораціонізм».
Від депортації постраждали не тільки кримські татари. У червні 1944 з території півострова примусово виселили греків, болгар і вірмен. У 1943 - 1944 роках депортовані і так звані "малі" народи (переважно кавказькі): чеченці, балкарці, карачаївці, інгуші, ногайці, калмики, курди, турки-месхетинці.
Кримські татари отримали право повернутись на історичну батьківщину лише після розвалу Радянського союзу.
Водночас з часу окупації півострова у 2014 році росіяни в Криму знову практикують незаконні арешти, катування та багаторічні терміни ув'язнення для незгодних, здебільшого кримських татар. Через ризик для життя чимало кримських татар мусили виїхати з окупованого Криму.