Російська анексія перетворила Крим на острів. Впродовж двох років він немає офіційного визнання, відрізаний від материкової України мілітаризованим "кордоном" і ембарго, а світові дипломати і ЗМІ забули про його біди. Мрія кримчан про те, що Росія швидко інтегрує півострів у свою інфраструктуру і зробить його показовим регіоном, теж не виправдалися.
"Минулого року російський письменник Леонід Каганов сказав, що анексія Криму схожа на викрадення дорогого мобільного телефону без зарядки. Він мав рацію", - пише на сторінках New York Times Дімітар Кенаров нагадуючи про продовольчу блокаду, яку влаштували кримські татари і українські активісти, а також про підрив ліній електропередач в Крим.
Росія виявилася неспроможною замінити українське забезпечення. І навіть після того, як Україна відновила постачання електроенергії, ситуація в Криму досі хитка. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк оголосив про торговельне ембарго для окупованого півострова і залишив питання про електропостачання відкритим.
Кримська економіка не може собі дозволити подальшу ізоляцію. Росія підняла зарплати державним працівникам і пенсії на півострові. Але інфляція, слабкий рубль і перекриття налагоджених маршрутів забезпечення "поглинули" це підвищення. Багато приватних компаній, які заробляли на туризмі, стали бляклою тінню себе самих до анексії.
Тим часом, окупованим Кримом користуються забуті західні політики, такі як друг Володимира Путіна і колишній італійський прем'єр Сільвіо Берлусконі чи боксер Рой Джонс. Відвідуючи захоплену російськими військами територію України вони нагадують про себе. В цей же час, втомлені життям на півострові, молоді професіонали переїжджають в Київ, Львів чи столиці Західної Європи в пошуках кращого життя.
Географічно і політично відрізаний від зовнішнього світу, а часом і від Москви, Крим став ідеальним місцем для процвітання корупції, спекуляцій і порушень прав людини. Півострів і до окупації був керований місцевими олігархами і мафією, але за останні два роки ситуація стала ще гіршою.
Влада в Києві і багато іноземних урядів відмовляються визнавати анексію Криму і наполягають, що регіон повернеться в склад України. В цей же час, коли Яценюк обіцяє торговельне ембарго півострову, президент Порошенко говорить про те, що безвізовий режим з ЄС змусить кримчан прагнути повернутися під контроль Києва. Це стратегія "батога і пряника", націлена на створення враження, що ситуація в Криму дуже тяжка, в той час як Київ – це промінь надії для кримчан. На думку оглядача, ця тактика навряд чи принесе бажаний результат.
Під час візиту в Київ віце-президент США Джозеф Байден оголосив, що його країна ніколи не визнає спробу Росії анексувати Крим. Але по-факту Москва вже це зробила.
"Захоплення півострова було помилкою, а референдум у березні 2014 року навряд чи можна назвати чесним. Але шляху назад поки немає. Росія окупувала Крим так само, як вона вчинила з Придністров'ям у Молдові, Абхазією і Південною Осетією в Грузії. Звісно, надія на повернення цих територій країнам лишається. Але всі, хто вірить, що Кремль дозволить Криму мирно повернутися в Україну через бажання його мешканців, або дурять себе, або займаються популізмом. Крим може і тягар на шиї Росії, але він також і коштовна перлина у її короні. Регіон вийде з-під контролю Москви лише в тому випадку, якщо Російська Федерація розпадеться", - вважає автор.
Він додає, що ізоляція Криму не підірве популярність Володимира Путіна на півострові. Вона лише створить ще один заморожений конфлікт в Чорноморському регіоні. Але Київ не може пробачити Росії її агресію на Сході України. Тому ні за яких умов він не буде визнавати факт окупації Кримського півострова.
У свою чергу для Кремля він не просто шматок захопленої української землі. Це частина міфу про "колиску імперії". Російська сторона не буде вести переговори про повернення Криму, вона намагатиметься всяк добитися початку діалогу про визнання фактичного статусу півострова, або, простіше кажучи, його входження в РФ. І, на думку автора, це єдиний реалістичний шлях, щоб допомогти Криму.
"Це може стати найбільш продуктивним шляхом, щоб змусити Москву повною мірою співпрацювати у вирішенні інших конфліктів, зокрема на Сході України. А також Київ так зможе зосередитися повністю на важливих реформах. Крім того, таке рішення може покращити стан захисту прав людини в Криму, відкривши регіон для правозахисних організацій і давши можливість почати діалог з Москвою про моніторинг процесу захисту і збереження культури і політичних прав меншин. Перетворення Криму на Кубу впродовж найближчих 10-20 років не піде на користь нікому: ні українцям, ні росіянам, ні кримчанам", - пише оглядач.
Тим часом, Кабмін оприлюднив подробиці рішення про заборону торгівлі з Кримом. Виключення щодо продуктів харчування застосовується тільки у разі, якщо особа, яка ввозить товари в Крим, в'їжджає на територію півострова не частіше одного разу протягом однієї доби. Постанову прийнято 16 грудня і вона набуває чинності через 30 днів з дня опублікування, зазначили в прес-службі уряду.
Раніше 23 листопада Кабінет міністрів України прийняв рішення, яким тимчасово заборонив переміщення вантажних потоків на адміністративному кордоні між Україною і Кримом. Також прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Міністерству економічного розвитку і торгівлі, згідно із законом, підготувати проект розпорядження Кабміну з конкретним переліком товарів, робіт і послуг, які можуть поставлятися в Крим. Для складання списку товарів прем'єр запропонував залучити Меджліс кримськотатарського народу.
У свою чергу, Петро Порошенко виступив за цивілізоване повернення Криму. Він також наголосив на важливості координації дій для запобігання репресивній політиці РФ з переслідування кримських татар на півострові.
Тим часом, як писало ZN.UA, повзуча мілітаризація Росією півострова, що супроводжується протестами з боку США, НАТО і України, перейшла у відкриту стадію. Детальніше читайте в матеріалі "Плавучий авіаносець Крим" у "Дзеркалі тижня. Україна".