Судовий розгляд 23 з 75 кримінальних проваджень, матеріали по яких Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура спрямували до суд, досі не почалося.
Вироки винесені у 18 справах. Більшість з них – угоди зі слідством з визнанням провини другорядних учасників корупційних схем в обмін на дачу показань та/або компенсацію завданих державі збитків.
Зокрема, у червні було винесено тільки одне судове рішення. І те – в результаті угоди обвинуваченого зі слідством.
Станом на 30 червня, суди розглядають 34 зареєстрованих Бюро кримінальних провадження, повідомила прес-служба НАБУ в п'ятницю, 14 липня.
Серед причин затягування розгляду справ у судах в НАБУ назвали брак суддів та їх завантаженість, відвід суддів, неявку учасників процесу, повернення обвинувального акта прокурорам САП тощо.
У зв'язку з цим НАБУ в черговий раз нагадали про необхідність створення в Україні спеціалізованого антикорупційного суду.
Нагадаємо, Законопроект про антикорупційні суди був зареєстрований у Верховній Раді України 1 лютого. У законопроекті пропонується створити Вищий антикорупційний суд, якому будуть підслідні всі справи Антикорупційного бюро та Антикорупційної прокуратури. 70 суддів цього суду повинні давати дозволи на прослуховування, арешт і відсторонення від роботи корупціонерів, а також виносити їм вироки. Ще з 30 суддів пропонується створити спеціальну палату у Верховному суді - як апеляційну інстанцію.
Про необхідність створення антикорупційних судів неодноразово заявляли представники громадянського суспільства, директор НАБУ Артем Ситник, а також дипломати ЄС та США.
У той же час, категоричний проти цієї ініціативи виступили голова Верховного суду України Ярослав Романюков, а також Вища рада правосуддя.