UA / RU
Підтримати ZN.ua

Корисна інформація: чи можна змінити ім'я дитині

Пояснення дали юристи.

Ім’я новонародженій дитині присвоюється одночасно з державною реєстрацією її народження. Зареєструвати немовля можна навіть за кордоном. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили,  чи можна змінити ім’я дитині та які особливості цього процесу існують.

Читайте також: Соцзахист: які виплати та пільги можуть отримати діти зі статусом «дитина війни»

Вони пояснили, що відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 р. дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Схожі принципи закріплені і в українському Сімейному кодексі:

Коли можна змінити ім’я дитині

Відповідь залежить від віку дитини та від низки обставин.

Юристи зазначили, на практиці часто виникає питання, навіть якщо нема спору між батьками щодо зміни імені дитини, а з якого віку дитини фактично можна скористатися цією нормою, адже часто працівники ДРАЦС кажуть, що варто чекати поки дитина досягне якогось конкретного віку та зможе висловити свою думку (наприклад, 6 років)

Насправді, конкретного віку законодавцем не встановлено, проте дійсно, аби ДРАЦС провів реєстрацію зміни імені, батьки дитини мають надати докази того, що дитина має інше власне ім’я, на яке реагує і сприймає його.

Як свідчить судова практика, доказами можуть слугувати письмові висновки викладача дитячого садка, дитячого психолога про те, що дитина відгукується на інше ім’я.

При цьому вік, з якого дитина спроможна асоціювати себе із конкретним ім’ям і реагувати на нього, визначається індивідуально.

Така норма існує, у першу чергу, з метою захисту інтересів дитини, аби не склалася ситуація, що її ім’я бездумно зазнає змін.

Також ім’я можна змінити до досягнення дитині  1 року, у зв’язку з тим, що при державній реєстрації народження дитині присвоєно власне ім’я без урахування побажань обох або одного з батьків.

Насправді, це виняткові випадки, наприклад:

В Україні кожна сім'я, які має дітей, може отримати деякі соціальні виплати. Зокрема, допомогу при народженні дитини. Існують різні види грошової допомоги.