UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кораблі ВМС України намагатимуться знову пройти Керченською протокою – Турчинов

До нових спроб проходження залучатимуть представників міжнародних організацій, зокрема ОБСЄ.

Військові кораблі України й надалі намагатимуться дістатись портів в Азовському морі з Чорного через Керченську протоку, повідомив в інтерв'ю BBC Україна секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов.

Україна не припинятиме спроб після подій 25 листопада, коли російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир ВМС ЗСУ, що прямували з Одеси до Маріуполя. У російському полоні опинились 24 українця.

"Це для нас принципово. Якщо ми зупинимось і відступимо, то Росія фактично виконає своє завдання по захопленню Азовського моря, пред'явить світу самовизначені нові морські кордони в Чорному морі, де-факто легалізувавши окупацію Криму", - пояснює секретар РНБО.

І наголошує на тому, що зволікати зі спробою нового проходження Керченською протокою не варто. Проте під час нової спроби на борту українських кораблів будуть ще й представники міжнародних організацій.

"Я вважаю, що з цим питанням неможна зволікати. Ми пропонуємо і нашим партнерам взяти участь у цьому проході з українських Чорноморських портів до українських портів на Азовському узбережжі. Будемо запрошувати представників ОБСЄ та інших міжнародних організацій", - додає Турчинов.

На думку секретаря РНБО, присутність на кораблях представників міжнародних організацій дозволить довести всьому світу, що Україна та її моряки не порушують жодних законів і міжнародних правил. "У нас немає альтернативи таким діям", - підкреслив він.

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".