Координатор ОБСЄ Тоні Фріш під час відвідин Старобельського СІЗО не відвідав утримуваного там російського контрактника Віктора Агєєва та пройшов повз його камеру, повідомила перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи (ТКГ) Ірина Геращенко.
"Минулого тижня координатор ОБСЄ Тоні Фріш в мінській гуманітарній групі відвідував Старобельське СІЗО, де утримуються заарештовані за важкі злочини, у т. ч. за сепаратизм. Там також утримується й російський потіряшка, кадровий військовий російської армії Агєєв. Я десяток раз піднімала питання Агєєва на Мінській гуманітарній групі і вимагала від координатора відвідати цю людину, пересвідчитися в нормальних умовах її утримання й поспілкуватися сам-на-сам, почути історію "заблудшего російського військового". Яке ж було моє здивування, коли координатор ОБСЄ Фріш відвідав СІЗО й.... навіть не запитав про Агєєва, не зайшов до нього", - написала вона на своїй сторінці в Facebook.
Політик має намір вимагати від Міністерства закордонних справ України донести цю інформацію головуючому в ОБСЄ міністру закордонних справ Австрії Себастьяну Курцу.
Геращенко також нагадала про те, що російський консул відвідав співвітчизника в українському СІЗО лише кілька днів тому.
"Примітно, що українських консулів до українських заручників в РФ не пускають", - додала політик.
На думку представника України в гуманітарній підгрупі ТКГ, тактика з ігнорування присутності росіян в Донбасі відверто шкодить переговорному процесу щодо звільнення українських заручників ОРДЛО.
"Свідома тактика "не бачити і не помічати" росіян в Донбасі, це - підігрування росіянам, що "їх там нєт" і їхньому примусу до "прямого діалогу з рєспублікамі". Це неприпустимо. Така позиція відверто шкодить процесу звільнення заручників. Це просто неприпустимо - не робити жодних намірів відвідати українських бранців у РФ і свідомо й демонстративно "не помічати" російських військових, затриманих в Донбасі" - резюмувала Ірина Геращенко.
На її думку, попри нейтральність й аполітичність ОБСЄ "абсурдність у визнанні очевидних речей на догоду одному з членів ОБСЄ (Росії – ред.)", руйнує фундамент і основи цієї організації.
Нагадаємо, 25 червня українські військові в зоні проведення АТО знешкодили диверсійно-розвідувальну групу окупантів. Чотирьох диверсантів затримали, ще двоє були знищені. Серед затриманих опинились також громадяни РФ.
Пізніше стало відомо про те, що в полон до українських військових в Луганській області потрапив російський військовослужбовець Віктор Агєєв, який служив за контрактом.
Росія традиційно відмовилася від власного військовослужбовця: у Міноборони РФ заявили про те, що Агєєв ніколи не проходив військову службу за контрактом у Збройних силах Росії.
За місяць після затримання Агєєва терористи ОРДЛО внесли його до списку осіб, звільнення яких вони вимагають, наполягаючи на тому, що російський контрактник – це так званий "доброволець".
Слідчі Служби безпеки України направили до суду кримінальне провадження проти військовослужбовця Збройних сил Росії Віктора Агєєва, затриманого в Луганській області, а також ще двох бойовиків терористичної організації "ЛНР".
Дії терористів кваліфіковані за ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації) і ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами та вибуховими речовинами) КК України. Санкції цих статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі строком від 8 до 15 років.