UA / RU
Підтримати ZN.ua

Комітет проти катувань рекомендував Україні виправити ситуацію в психоневрологічних інтернатах – звіт

У Раді Європи проаналізували стан психоневрологічних інтернатів в Україні та дали рекомендації владі.

В опублікованому сьогодні новому звіті Комітет проти тортур Ради Європи (КПП) розповідає про зусилля, що вживаються владою України для модернізації сектора соціальної допомоги. КПП розкриває проблеми, з якими стикаються психоневрологічні інтернати в Україні.

Звіт опубліковано за результатами спеціального візиту, який відбувся у квітні минулого року в психоневрологічні інтернати в Вікторівці Черкаської області, а також у Великорибальському і Барабої Одеської області. Під час візиту делегація КПП не отримала жодних прямих і достовірних тверджень про навмисне жорстоке поводження з пацієнтами інтернатів.

"Новий Закон про соціальні послуги та Національна стратегія реформування закладів охорони здоров'я до 2026 року переслідують мету деінституціоналізації, в тому числі шляхом скорочення числа психоневрологічних інтернатів, поступово замінюючи існуючі установи великої місткості на менші і створення зовнішніх структур, таких як денні стаціонари та допоміжні приміщення", - йдеться у звіті.

Проте, процес все ще перебуває в зародковому стані, не в останню чергу з-за браку коштів, попереджають в КПП.

Комітет закликає Україну активізувати зусилля щодо деінституціоналізації і розвитку соціальної допомоги в суспільстві. В КПП кажуть, що гуртожитки повинні складатися з невеликих групових житлових будинків, а не з більш великих будинків на базі давно існуючих установ соціальної допомоги, що не дозволяють забезпечити належну соціальну реінтеграцію.

Комітет також повторив свою давню рекомендацію дозволити судовій владі регулярно переглядати необхідність подальшого перебування осіб у психоневрологічних інтернатах; пацієнти повинні мати можливість запросити такий перегляд і особисто пояснити свою ситуацію перед районною комісією медико-соціальної експертизи.

Під час квітневого візиту до трьох українських інтернатів делегація Комітету не отримала жодних прямих і достовірних тверджень про навмисне жорстоке поводження з боку персоналу. Однак у всіх відвіданих інтернатах насильство було явною проблемою через дуже низьку присутність персоналу в палатах і - Великорибальському - відсутність належного психіатричного лікування, яке призвело до погіршення психічного стану пацієнтів інтернатів. В даному випадку мова йде про випадки насильства між пацієнтами (inter-resident violence). Повідомлень про насильство з боку персоналу не було отримано, а ось така форма насильства, дійсно, існує, в тому числі через брак персоналу.

Крім того, в Вікторівці персонал використав пацієнтів для підтримки порядку, що було визнано Комітетом неприйнятним.

Комітет рекомендував Україні негайно припинити використання пацієнтів.

У цілому, у всіх трьох інтернатах була груба нестача персоналу охорони здоров'я і персоналу, для кваліфікованого проведення психосоціальної терапії. Комітет рекомендує терміново зайнятися цією ситуацією.

В КПП рекомендують, в якості першого кроку, забезпечити регулярне, переважно щоденну присутність психіатра. Крім того, необхідно вжити термінових заходів для отримання ліцензій Міністерства охорони здоров'я на соматичне і особливо психіатричне лікування у всіх трьох інтернатах; і в цих та інших аналогічних установах в Україні повинні проводитися безкоштовні соматичні обстеження і лікування, включаючи стоматологію, а також повинні надаватися медикаменти.

Умови життя пацієнтів в інтернатах були різними: Комітет рекомендував зробити конкретні кроки для розв'язання проблеми переповненості в інтернаті в Барабої та радикального поліпшення умов життя і усунення жалюгідного фінансового дефіциту в Великорибальському інтернаті.

Українська влада повинна надати КПП до кінця лютого 2020 року звіт про дії, вжиті для виконання рекомендацій.