Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, на переговорах глав МЗС "Нормандської четвірки" в Мінську у вівторок, 29 листопада, запропонував російській стороні знайти копроміс і звільнити українських заручників до кінця 2016 року.
"Україна звернулася до нормандського формату з пропозицією дати доручення гуманітарної групі до цього Різдва, до нового 2017 року знайти компроміс, прийняти на найближчому засіданні рішення щодо дати і звільнити заручників. Ми надали кілька конкретних пропозицій щодо звільнення", – повідомила перший заступник голови Верховної Ради, представник України в Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко на своїй сторінці в Facebook.
Герщенко в черговий раз нагадала, що рішення цього питання повністю залежить від російської сторони, яка традиційно блокує звільнення громадян України, яких утримують у заручниках на окупованій території й у РФ.
"Потрібно негайно розблокувати процес звільнення заручників, це підтримують Німеччина і Франція. Але звільнення, дата звільнення повністю залежить від РФ, представник якої знову не дає конкретні відповіді і не готовий до рішень у ключовому гуманітарному питанні", – зазначила віце-спікер.
Клімкін, у свою чергу, повідомив журналістам, що міністри закордонних справ Франції і Німеччини Жан-Марк Еро і Франк-Вальтер Штайнмайер підтримали його пропозицію про невідкладне звільнення заручників.
"Важливий момент - це негайне звільнення заручників. І Жан-Марк, і Франк-Вальтер нас в цьому підтримали. Негайне, щоб ми досягли хоч якихось, хоч перших домовленостей наступного тижня тут, у Мінську, і щоб хоча б до Різдва. Звичайно, нам дуже важливо, щоб ми цього досягли і раніше, щоб у нас був прогрес, реальний прогрес", – підкреслив міністр.
Очільник МЗС додав, що в Мінську також обговорювалися гуманітарні питання, доступ представників місії Міжнародного Червоного Хреста до заручників, а також постачання води на окуповані території.
Раніше бойовики терористичних угруповань "ДНР" і "ЛНР" визнали, що утримують у заручниках 57 українських громадян і зажадали в обмін на них звільнити 730 злочинців, у тому числі організаторів терактів в Одесі та Харкові.
Перед цим терористи вимагали від України звільнити понад 600 осіб, затриманих і засуджених за вчинення тяжких злочинів, в обмін на звільнення 45 українських громадян, яких утримують в заручниках в окупованих районах Донецької і Луганської областей. У той же час, СБУ має інформацію про 110 заручників, про місцезнаходження 57 з яких відомо.
У вересні у МЗС України повідомили, що на території Росії зараз незаконно утримуються не менше 29 українських громадян. Десятки громадян, переважно кримських татар, переслідуються в анексованому Криму, 16 вважаються безвісно зниклими. Ще 115 українців, як військовослужбовців, так і цивільних осіб, є заручниками російсько-терористичних угрупованьв окупованих районах Донецької і Луганської областей.