UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клімкін: Обіцяна амністія "учасників подій у Донбасі" поширюється не на всіх

Мова про повне і беззастережне помилування не йде.

Мнистр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що амністія учасників подій на сході України буде здійснюватися виключно в рамках закону, прийнятого Верховною Радою.

"Амністія виключно - я підкреслюю - в рамках закону, який розглядався тут в цьому залі ", - сказав він, виступаючи в парламенті України в п'ятницю.

На питання, чи буде указ президента про помилування лідерів бойовиків, міністр сказав: "Відповідь дуже проста: ні".

"Будь-які кроки щодо так званої амністії будуть здійснюватися за законом, який розглядався у Верховній Раді. Більше того, ця амністія жодним чином, підкреслюю це, не може бути надана тим, хто був задіяний і притягнутий до злочинів проти людяності. Це абсолютна позиція, яка була однозначно підкреслена в рамках вчорашніх переговорів", - підкреслив Клімкін.

У підписаному вчора "Комплексі заходів по виконанню Мінських угод" йдеться про те, що Київ зобов'язується забезпечити помилування і амністію шляхом введення в чинність закону, що забороняє переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької і Луганської областей України".

Закон про "амністію"

16 вересня Рада прийняла закони про надання особливого статусу для Донбасу і про амністію для учасників подій на сході України ("Про недопущення переслідування і покарання осіб - учасників подій на території Донецької і Луганської областей"). Закон про амністію передбачав звільнення від відповідальності учасників незаконних збройних формувань, що не скоїли тяжких злочинів.

Згідно з текстом законопроекту №5082 від 16.09.2014, згадані особи звільняються від кримінальної відповідальності за умови, що вони:

- до закінчення місяця з моменту набрання чинності цим Законом звільнили або не утримують заручників;

- добровільно здали державним органам або не зберігають вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухові речовини, вибухові пристрої, військову техніку;

- не займають будівлі, приміщення державних органів і органів місцевого самоврядування та не беруть участі у блокуванні роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій в Донецькій і Луганській областях, про що подали відповідну заяву в орган досудового розслідування, який здійснює кримінальне провадження.

Стаття 5 цього закопроекта також уточнює, що дії закону поширюються на осіб, які не:

- підозрюються або обвинувачуються у вчиненні діянь, що містять ознаки злочинів, передбачених статтями 112, 113, 115, частиною другою статті 121, частиною другою статті 147, статтями 149, 152, 153, 187, 201, 258, 297, 348, 349, 379, 400, 442, 443, 444 Кримінального кодексу України, або засуджені за вчинення злочинів, передбачених цими статтями, та/або

- вчинили дії, що призвели до падіння 17 липня 2014 року в Донецькій області літака компанії "Malaysia Airlines" рейсу МН17, та/або перешкоджали проведенню розслідування цієї авіакатастрофи.

Закон так і не набув чинності. 10 листопада голова Верховної Ради Олександр Турчинов заявив, що він відмовився підписати закон про амністію учасників подій у Донбасі.

"Був проголосований закон про амністію. Але ніяких передумов, після яких повинна наступати амністія, ні терористи, ні російські військові не збиралися виконувати, і я навіть не підписав цей закон, і не відіслав його в Адміністрацію президента", - сказав Турчинов.