Незаконно засудженого в Росії українського політв'язня Станіслава Клиха п'ять днів утримували у тюремній лікарні в Челябінську, а в'язня Кремля Олександра Кольченка на десять діб відправили до штрафного ізолятора (ШІЗО), повідомила у коментарі "Прямому" російська правозахисниця Тетяна Щур.
"6 грудня він (Клих - ред.) був відправлений із в'язниці Верхньоуральска у тюремну лікарню в Челябінську. А вже 11 грудня він був відправлений у Верхньоуральск у в'язницю", - розповіла журналістам правозахисниця.
І додала, що адвокат, який був у колонії три дні тому, не знайшов там українця. "Ми дізнавалися в слідчому ізоляторі, але в колонії не застали його. Наразі він перебуває у в'язниці", - пояснила вона.
На її думку, до кінця новорічно-різдвяних свят отримати будь-яку інформацію про політв'язня не вдасться, оскільки у в'язниці в цей період діє посилений режим та інші обмеження.
"Але, я думаю, після канікул з'явиться новий адвокат і вдасться щось дізнатися про нього", - пояснила Щур.
В Олександра Кольченка 25 грудня був адвокат, який відвідує його регулярно, один-два рази на місяць. За словами правозахисниці, ані з боку адміністрації колонії, ані з боку ФСБ Росії на політв'язня не тиснуть.
"Начебто все було нормально. Саша передавав усім привіт і подяку за підтримку. І виглядає він пристойно. Він розповідав, що він регулярно, щонайменше годину на день, займається в спортзалі. Нібито рум'янець на щоках з'явився... Взаємини нормальні в загоні й жодних спеціальних дій щодо нього не вчиняється", - наголосила вона.
Вранці 27 грудня правозахисникам стало відомо про те, що "його закривають в ШІЗО на 10 діб за якимось формальним приводом". Таке рішення російських тюремників навряд чи можна розглядати як спеціальні репресії щодо українського політв'язня, пояснює Тетяна Щур.
"На жаль, такі правила в тюрмах, що у зв'язку зі святами відбувається посилення режиму. І всіх засуджених, які мають тяжкі статті, прибирають із зони в профілактичних цілях. Це такі вимоги режиму", - резюмувала адвокат.
Наприкінці червня адвокат Станіслава Клиха повідомив про погіршення його психічного стану, політв'язня перевели з колонії до обласної психіатричної лікарні в Магнітогорську. Після "лікування" там невідомими препаратами українець почав скаржитися на сильні болі в серці, нирках і ногах.
Наприкінці липня Олександра Кольченка вперше в цьому році змогла відвідати його мати Лариса. Вона розповіла про те, що разом із її сином у бараці казарменого типу перебувають 90 ув'язнених, і про те, що він багато читає та закінчив курси збирання меблів.
Нагадаємо, 26 жовтня 2016 року Верховний суд Росії визнав законним вирок, раніше винесений російським правосуддям українським громадянам Миколі Карпюку та Станіславу Клиху, засудженим до 22,5 і 20 років позбавлення волі за нібито участь у війні проти РФ під час Першої чеченської війни.
Обоє не визнали власну провину і заявляють про те, що були незаконно затримані, а зізнання російські слідчі отримали від них тортурами. Микола Карпюк говорив про тортури в російському СІЗО електричним струмом, голками під нігті та цілодобовою забороною на сон.
Після винесення вироку Клиха етапували у Верхньоуральську в'язницю Челябінської області, а Карпюка – у Володимирський централ.
Олександром Кольченко разом з Олегом Сенцовым затримали співробітники ФСБ навесні 2014 року в окупованому Криму. Їх вивезли в Росію, де Сенцова засудили за сфабрикованим звинуваченням в організації теракту до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років позбавлення волі. Обидва провину не визнали.