UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клан Труханова має максимальний контрольний пакет в Одесі і без обмежень впливає на поліцію, прокуратуру та суди – активіст Устименко

"Питання крадіжок із бюджету можна вирішити – можна арештувати рахунки, відкрити провадження. А території відновити неможливо. Вони знищують їх, і в цьому наш основний конфлікт", - наголошує активіст.

Одеський активіст, голова ВГО "Автомайдан" Віталій Устименко, який пережив напад в 2018-му році, в інтерв'ю ZN.UA розповів, як громадяни власноруч захищають своє місто, себе і свої права, коли влада мовчить, а закон не працює.

"Активісти, як абсолютно середньовічні варвари, зі смолоскипами й вилами вимушені чомусь підміняти собою правоохоронні органи. І в таких обставинах ми опиняємося віч-на-віч із господарями цього світу, який називається Одеса", - каже Устименко.

За його словами, в Одесі найбільш гостра й очевидна ситуація з відсутністю правоохоронної системи в Україні. Домінуючі фінансові групи міста сприймають Одесу виключно як корову, яку вони можуть доїти, тож роблять це максимально швидко, інтенсивно та із задоволенням.

Тим паче умови для цього максимально сприятливі, - судової системи й системи правоохоронних органів, які б обмежували апетити цих людей, немає.

"Активісти не захищають власні інтереси. Ми маємо право на доступ до моря, на зелені зони, на історичну спадщину. Це елементарні поняття. І нас дуже люблять позбавляти цього права в Одесі. "Автомайдан", наприклад, використовує офіційні інструменти для того, щоб захищати свої права. Тобто апелюємо до офіційних органів, щоби не допустити якогось чергового свавілля. Але, на жаль, дуже часто доводиться вдаватися до неформальних методів – проводити якісь акції чи в інший спосіб добиватися правди", - додає активіст.

На думку Віталія Устименка, це на жаль, не тільки одеська тенденція, тому що вся система правосуддя і правоохоронних органів в Україні смертельно хвора.

Зараз в Одесі склалася ситуація, коли одна група домінує, не обмежує себе, фактично, ні в чому. Вона має максимальний контрольний пакет Одеської міської ради і без обмежень впливає на поліцію, прокуратуру та суди.

"Це група, власне, міського голови Геннадія Труханова. Саме таким необмеженим впливом я пояснюю зухвалість цієї групи стосовно представників громадянського суспільства. Бо вони – єдині, хто може створити проблеми їй та її інтересам", - зазначає він.

Водночас поліція часто виконує роль охоронної фірми. Навіщо використовувати тітушок, якщо є поліція, що відтіснятиме активістів? Прокуратура часто може дозволити собі відкрити якісь надумані провадження проти активістів, суди – прийняти "правильне" рішення. За таких обставин говорити, що всі ці органи будуть протистояти цій групі, - абсурдно.

"Ми бачимо, що прокуратура чи поліція просто неспроможні відкривати провадження проти представників цієї групи. Це дефектна система, звісно. Тому інколи здається, що наші перемоги якось намолені. Господь-Бог своїм прямим променем лупонув, і це сталося. Бо це стається всупереч обставинам", - розповідає співрозмовник.

Слово і діло

Однак Труханов не один контролює місто. За ним стоїть Володимир Галантерник, який чудово почувався при різних міських головах, але трохи менше лобіював свої інтереси. Тепер це робить із розмахом. Журналістка "НВ" Христина Бердинських описувала вплив Галантерника в Одесі у своєму розслідуванні "Одеси тато", вона називає його неформальним "батьком" міста.

"Геннадій Труханов не є керівником групи. Я б так говорив про пана Галантерника чи пана Олександра Ангерта. Це представники міжнародного кримінального світу родом з 90-х. Про них ідеться у звіті італійської поліції. (Угрупування Олександра Ангерта згадується в звіті італійської поліції, опублікованому у 1998 році – ред.)", - коментує активіст.

За словами Устименка, вони не мають потреби реалізовуватися в публічному житті. За них цю функцію виконує Геннадій Труханов. Вони не так часто прибувають в Україну, в них багато майна за кордоном. Вони щоденно примножують свої фінансові статки, видоюючи місто і Україну, позбавляючи її ресурсів, зокрема, – природних. Так вони реалізовують себе як успішні бізнесмени.

Ангерт і Галантерник мають багато різних бізнесів, у них безліч різних офшорних фірм і вони тісно "співпрацюють" з міським бюджетом. Отримують у довгострокову оренду дуже багато територій суспільного користування та комунальної власності. Дуже часто на цих територіях споруджуються якісь капітальні об'єкти, чимало яких зрештою переходить у приватну власність їхнім компаніям або підставним особам.

"Мене, чесно кажучи, це не обходило б абсолютно, якби вони не торкалися своїми брудними руками місць, які охороняються законом і лежать у площині інтересів Одеси. Питання крадіжок із бюджету можна вирішити – можна арештувати рахунки, відкрити провадження. А території відновити неможливо. Вони знищують їх, і в цьому наш основний конфлікт. Коли говорять про "містечкові розбірки" – то йдеться про мій егоїстичний інтерес як одесита проти егоїстичного інтересу цих панів", - пояснює Устименко.

Читайте також: Схема на 131 млн грн: САП повідомила про підозру посадовцям з Одеси

Більше про загрозу зливу справи нападу на активіста, найвпливовіших людей Одеси, співпрацю влади, поліції та судів і про те, чи є ризики повторного сплеску нападів на активістів читайте у матеріалі Надії Сухої "Чому влада не пред'являє підозр одеському клану?".