Замість наведення порядку з урахуванням земельних ділянок та створення прозорої і зрозумілої містобудівної документації, команда мера Кличко переконує себе і оточення, що саме впровадження "Генплану Києва" поліпшить життя киян і відкриє для столиці нові горизонти.
Водночас громадські експерти дотримуються протилежної думки: поки Генплан Києва до 2025 року більше нагадує "Титанік", на якому розмістилася команда нинішнього мера. Про це у своїй статті "Київ згідно Генплану-2025: столиця або мегасело?" для ZN.UA пишуть Іван Сікора та Віктор Глеба.
Як зазначають експерти в своїй статті, Генплан-2025 фактично спрямований на легалізацію всього, що було прийнято з грубими порушеннями чинного законодавства в попередні роки: за рахунок ущільнення забудови, зелених зон та будівництва на дніпровських кручах. Там, де чинний Генплан не дозволяв будувати, його оновлений варіант дозволяє.
"Домінування забудовників в команді Кличка пояснює кардинальну зміну позиції міського голови після його переходу з опозиції у владу. Очевидно, він прислуховується до "промоутерів" від забудовників, які вирішили скористатися ситуацією і зробити те, чого не вдалося ні за часів Черновецького, ні за часів Попова", - йдеться в статті.
Так, згідно з Генпланом до 2025 року площа житлової забудови може збільшитися майже на 4000 га. Інструментом для легалізації сумнівних забудов і незаконних землевідведень є постійна зміна цільового призначення і видів використання земель.
"Генплан-2025 фактично передбачає перетворення Києва на "мегасело" - місто переважно житлової забудови, місто, де в основному сплять і відпочивають, але не працюють. Житло, житло і ще раз житло - усюди, де його можна втиснути", - зазначають автори тексту.
"При цьому розробники Генплану пропонують вивести виробництва за місто. Однак приміська зона - це не землі Києва. Навряд чи Київська облдержадміністрація, ради міст і сіл, розташованих неподалік Києва, будуть раді побачити на своїх землях київські заводи, трамвайні та тролейбусні депо, автостоянки. Але про це ніхто не говорить", - продовжують експерти.
Крім того, як йдеться в статті, лобісти Генплану-2025 забувають сказати, що збільшення частки земель житлової забудови також призведе до зменшення обсягів доходів міського бюджету і фактично абсолютного скорочення робочих місць.
"Адже розмір орендної плати для землі житлової забудови всього 0,1%, а інші категорії земель оподатковуються за ставками від 3 до 12%. Крім того, зазвичай забудовники складають короткострокові договори оренди, потім їх не продовжують, а значить, після здачі будинку бюджет нічого не отримує від земельної ділянки. Навіщо думати про інновації, нові виробництва і виходи на нові ринки збуту, якщо можна побудувати "свічку", продати квартири, вивести гроші в офшор і потім нічого не платити за землю", - йдеться в статті.