UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кернес похвалився відновленням погруддя "кривавого маршала" у Харкові

Мер міста послідовно виступає проти декомунізації в Україні, зокрема на захист маршала Жукова.

Мер Харкова Геннадій Кернес повідомив про відновлення погруддя радянському маршалу Георгію Жукову, знесеного активістами під час пікету з'їзду проросійської партії "Довіряй дєлам" 2 червня.

"Як і обіцяв, сьогодні повернули на місце", - написав Кернес на своїй сторінці в Facebook.

Погруддя встановлено на проспекті правозахисника, відкритого критика радянського керівництва, захисника кримських татар генерала Петра Григоренка, якого влада свого часу оголосила божевільним і відступником. Водночас на рахунку маршала Жукова – незліченна кількість перемог у війні, але ціною сотень тисяч життів військових і цивільних, яких він холоднокровно посилав на смерть, вважаючи солдатів "витратним матеріалом", за що отримав прізвисько "м'ясник".

Проспект маршала Жукова у Харкові перейменували під час декомунізації, демонтажу в рамках закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів і заборону пропаганди їхньої символіки" підлягає і саме погруддя, однак на його захист послідовно виступає сам Геннадій Кернес.

За фактом зносу погруддя поліція відкрила два кримінальних провадження – за ч. 2 статті 296 (хуліганство) і ч. 2 статті 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) КК України. Відновити знесений пам'ятник Жукову обіцяв і мер Харкова.

Нагадаємо, 2 червня в Харкові під час пікету з'їзду партії "Довіряй дєлам" у Палаці Спорту активісти знесли пам'ятник Жукову на проспекті Петра Григоренка. За цим фактом поліція відкрила дві кримінальні справи.

Наступного дня прес-секретар президента Юлія Мендель заявила, що закон про декомунізацію містить певну правову колізію. Вона також повідомила, що Володимир Зеленський закликає владу Харкова цю колізію "з'ясувати" шляхом "чітких обговорень з громадськістю".

Однак в Українському інституті національної пам'яті вказали на відсутність таких колізій. Закон відносить до символів комуністичного режиму осіб, які обіймали керівні посади, а Жуков був першим заступником народного комісара оборони і міністром оборони СРСР у 1942-1944 і 1955-1957 роках, нагадали в УІНП.

Бажання втручатися в справи сусідніх суверенних держав традиційно продемонструвала і Росія. Президент РФ Володимир Путін, коментуючи знесення погруддя Жукову в Харкові, традиційно згадав про нібито "героїзацію нацизму" у Східній Європі. Але не вказав назв країн. А речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що пам'ятник катові українців "уособлює боротьбу всіх народів СРСР проти фашистської Німеччини".