UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керівник Інституту серця Тодуров нажив численні статки при середньостатистичній зарплаті лікаря

При цьому в Інституті серця регулярно відмовляють у безкоштовних термінових операціях, на які гроші виділяють із держбюджету.

Сім'я керівника державного Інституту серця Бориса Тодурова, який у 2018 році заробив 480 тис гривень, а у 2016 лише 180 тис грн., має під Києвом маєток на шість гектарів землі, із озером, будинком на 700 квадрадів, гостьовим будиночком, соснами і власною електростанцією з сонячних батарей. Також у власності рідних Тодурова є кілька квартир в Києві. При цьому Державний Інститут серця за обсягами фінансування із держбюджету не має рівних у вітчизняній медицині та отримує вдвічі більше за Національний інститут імені Амосова - 800 мільйонів за останні три роки. Однак установа регулярно скаржиться на брак коштів, а її керівник неодноразово був фігурантом корупційних скандалів.

Як зазначають журналісти Bihus.info, формально і земля, і будинок Тодурових - це подарунок дружині Бориса Тодурова, яка за минулий рік офіційно заробила аж 50 тис грн. Дарувальник у державному реєстрі не називається, однак відведенням землі ще у 2009 році опікувалася юна донька Бориса Тодурова Наталія. Її прізвище залишилися у реєстрі санітарно-епідеміологічних висновків.

За оцінкою директора девелоперської компанії Дениса Седакова, мінімальна вартість такого маєтку лише виходячи із затрат на будівництво і ландшафтний дизайн – півтора мільйони доларів ($ 1,5). Утримання будинків, басейну, озера і зелених насаджень, зарплата для прислуги – це ще десятки тисяч гривень щомісяця.

І це не вся нерухомість Тодурових. У 2011 році дружина Бориса Тодурова стала власницею квартири на 100 квадратів у новобудові на Позняках. У 2016-му за один день найближчі родичі Тодурова оформили на себе ще чотири об'єкти нерухомості вартістю понад півмільйона доларів ($ 500 тис). Усі чотири угоди датовані 24 лютого 2016 року.

Найдешевше придбання – ділянка землі для сина Михайла поряд із шестигектарним маєтком Тодурових. Вартість землі Денис Седаков оцінює у 15-20 тисяч доларів.

У той же день, 24 лютого 2016-го, дружина Бориса Тодурова отримала ще один подарунок – квартиру площею 110 квадратів на Печерських Липках у Києві. У декларації Борис Тодуров вказав, що її вартість - гривневий еквівалент 22 тисяч доларів. Водночас експерти на ринку нерухомості зазначають, що нове житло в самому серці Києва не може коштувати 22 тисячі доларів. Реальна вартість, за його оцінкою, від 250 тис. доларів, якщо квартира придбана на початку будівництва, без врахування ремонту.

У той же день, 24 лютого 2016, донька Тодурова, Наталія, стала власницею квартири на 150 квадратів у новобудові на Осокорках. Приблизна ціна такої – 150 тисяч доларів. Наталія – молода лікарка, як і її чоловік. Але і він у той же день теж придбав однокімнатну квартиру у новобудові неподалік від дружини - орієнтовною вартістю 60 тисяч доларів.

Загальна вартість вказаної нерухомості Тодурових із заміським маєтком – понад два мільйони доларів. А через рік Борис Тодуров став власником ще двох квартир, по мільйону гривень кожна.

Попри такі витрати Борис Тодуров задекларував ще й мільйонні заощадження. У 2016-му, в першій електронній декларації, незрозуміло звідки взялося 11 мільйонів - його і дружини. Це при тодішній зарплаті в держінституті - 173 тисячі гривень на рік. Навіть додаткові 100 тисяч грн гонорарів і 36 тисяч соцдопомоги не дають відповіді на питання, звідки гроші.

За словами журналістів, статки очільника Інстутуту серця може дещо пояснити низка комерційних структур, в яких простежується зв'язок із родичами або оточенням Бориса Тодурова. Це приватні фірми, які заробляють саме завдяки державному Інституту серця.

Наприклад, ТОВ "Профі Ко" має феноменальні успіхи лише на тендерах Інституту серця. За два роки ця контора отримала від державного Інституту під керівництвом Тодурова майже 15 мільйонів гривень. Понад 13 з цих мільйонів – це результат перемоги на двох тендерах, на яких Інститут Серця купив шовні матеріали. Обидва пройшли по однаковій схемі: один і той самий конкурент лупив максимальну ціну. "Профі Ко" трішечки знижувалася і перемагала. Виходило дорожче ринку. Але найцікавіше, що МОЗ паралельно теж купував шовні матеріали і забезпечував ними Інститут серця безкоштовно.

Свого часу серед засновників ТОВ "Профі Ко" засвітився його зять Анатолій Іванюк. Може тому "Профі Ко" так щастило лише з Інститутом серця, бо на інших тендерах ця фірма виграла поставок лише на півмільйона гривень.

Або дві фірми-близнюки: "Альфа Медика", які відрізняються дефісом у назві. Одна з "Альфа Медик" займає в Інституті серця цілий поверх і спеціалізується на підготовці пацієнтів до операції і реабілітації після. Свого часу їх відкриття в регіонах подавалося як відкриття філіалу держінституту, але після того, як в МОЗ заявили, що ніяких дозволів на відкриття філіалів держінституту не давали, новину з офіційного сайту Інституту серця прибрали. А от угоди регіональної влади з комерційними ТОВ, яких у Тодурова видавали за філіал державної установи, залишилися.

Відкриття філіалу "Альфа Медика" у Северодонецьку виявилося супер-прибутковою справою. У 2016 році компанія уклала угоду із міськрадою про надання послуг із лікування серцевих хвороб, але за космічними цінами. До прикладу діагностика коштувала 20 тисяч гривень, що вдвічі дорожче, ніж у кращих клініках Києва. Платили за це з бюджету Северодонецька. Аналогічна угода була укладена між владою Сум і фірмою-близюком ТОВ "Альфа-Медика".

Фірми "Альфа-медика" і "Альфа Медика" також не прості. Одна з них, та що з дефісом, записана на близьке оточення нардепа Андрія Деркача. Цей екс-регіонал - член наглядової ради благодійного фонду доньки і зятя Тодурова. Друга "Альфа-медика" - фактично клон першої, з тим самим директором і майже ідентичною назвою.

Загалом комерційних структур, які роками заробляли завдяки державному Інституту серця на чолі з незмінним Тодуровим - безліч. Зазвичай пацієнти навіть не звертали уваги, кому і за що платили.

Зараз операції для хворих у гострому стані мають проводитися безкоштовно – з 2016-го МОЗ спеціально централізовано закуповує стенти і безкоштовно передає їх в профільні державні і комунальні лікарні, зокрема в Інститут серця. За загальним правилом, відмовити там у безкоштовному стентуванні хворому в гострому стані можуть лише за відсутності стентів, але Уляна Супрун стверджує, що інститут серця під керівництвом Тодурова саботує безкоштовні операції, аби не втратити заробіток.

Зокрема наприкінці січня цього року в Інституті серця термінову операцію через об'ємну пухлину серця "оцінили" в 100 000 грн. Оскільки в пацієнта грошей не було, в Інституті сказали, що зроблять операцію в борг, але гроші потрібно зібрати до кінця тижня.

У Інституті імені Амосова зробили понад 900 операцій із подібним діагнозом - це найбільший показник в Україні. 500 з них на рахунку професора Ростислава Вітовського. Він переконаний, ця операція не може коштувати 100 000 гривень. Навіть більше - вона мала бути безкоштовною для пацієнта, адже потрапляє під наказ МОЗ.

"Що стосується термінової операції, то для цих пацієнтів у нас повне забезпечення", - каже Вітовський.

Наразі в Інституті серця тимчасово інший директор, поки Бориса Тодурова знов не затвердять після перемоги на виборах. При цьому в. о. директора Інституту серця Віктор Шевченко заявляє, що перевірки у роботі закладу порушень не знайшли.

Утім, Борис Тодуров називав неправдою і звинувачення у закупівлі медикаментів по завищених цінах через допорогові закупівлі. Ці закупівлі активно практикував Інститут серця під його керівництвом. Так, у 2016-му Інститут закупив на 199 тисяч препарат Цефопектам виробництва Борщагівського фармацевтичного заводу. Завод продавав Цефопектам по ціні не вище 65 гривень, про що заявив офіційно на своїй сторінці. Але Інститут серця купив препарат поза конкурсом у посердника, ТОВ "Галафарм", по ціні 108 гривень за флакон, із переплатою 68% від офіційної заводської ціни. Та найцікавіше, що цей же посередник звичайним покупцям продавав "Цефопектам" по 68 гривень. Тобто для для Інституту серця компанія "Галафарм" робила ексклюзивну ціну, яка була вища від звичайної на 68%. І це не єдина подібна угода: Інститут серця - головний замовник у ТОВ "Галафарм".

Кінець 2018-го. Інститут серця так само робить масові допорогові закупівлі за завищеною ціною. Наприклад, препарат для до і післяопераційної обробки Кутасепт. У роздрібній торгівлі ціна 5 літрової каністри 1500-1600 грн. Але державний Інститут серця купує оптом такі каністри по 2044 гривні за штуку із переплатою понад 500 гривень на кожній, тобто на 33% відсотки дорожче від роздрібної ціни. У Інституті кажуть, що такі закупівлі цілком законні.

"Такий от парадокс: Інститут серця скаржиться на нестачу бюджетного фінансування і одночасно закуповує медикаменти із шаленими накрутками. Віддає перемогу на тендерах за завищеними цінами фірмам, пов'язаним із керівництвом. А сам керівник Інституту протестує проти дешевших стентів, які закуповує МОЗ і передає клінікам для безкоштовних операцій, аби рятувати життя людей під час інфарктів. Одночасно на родичах цього ж керівника з'являються елітні квартири і маєток на шести гектарах лісу. Таке от протиріччя між лікарем і керівником в одній особі. Зрештою, протягом двох тижнів у частого гостя телеефірів Бориса Тодурова так і не знайшлося часу на коментарі для цього матеріалу", - йдеться в матеріалі.