UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керівництво ГПУ перешкоджає розслідуванню справи про розстріл у Хмельницькому – Горбатюк

Генпрокурор не задоволений, що слідчі управління спецрозслідувань повідомили про підозру особі, причетній до злочину, заявив Сергій Горбатюк.

Передача Генеральною прокуратурою справи про розстріл мітингувальників під управлінням Служби безпеки у Хмельницькому військовій прокуратурі - грубе порушення норм Кримінально-процесуального кодексу. Як зазначив керівник управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, це свідчить про те, що керівництво ГПУ перешкоджає розслідуванню.

За його словами, слідчі управління спецрозслідувань практично з нуля змушені були розслідувати справу. У той же час, підкреслив Горбатюк, перші результати розслідування викликали невдоволення в керівництва ГПУ, передає "Громадське".

"Після підозри спочатку генпрокурор висловив своє невдоволення, що нібито його оголосили на День співробітників "Альфи", хоча це не так. Після цього невдоволення перейшло у відкрите порушення закону, а саме необґрунтоване винесення ухвали про передачу справи у військову прокуратуру", - підкреслив він.

Горбатюк також додав, що ніхто з керівництва Генеральної прокуратури не вивчав результатів розслідування, тому воно було передано військовій прокуратурі безпідставно.

"Ніхто провадження не вивчав, сказати, що є якісь недоліки, якась упередженість або порушення закону з боку слідчих управління спецрозслідувань ... Просто надходить постанова, генпрокурор чомусь вирішує це зробити. Це грубе порушення КПК і це свідчить про те, що він не задоволений, що слідчі управління спецрозслідувань все ж таки розкрили цей злочин і повідомили про підозру особі, причетній до цих злочинів", - підкреслив Горбатюк.

Раніше адвокат родичів Небесної Сотні Євгенія Закревська повідомила про те, що провадження про розстріл протестувальників біля будівлі СБУ у Хмельницькому в 2014 році, під час якого було вбито дві людини, передали з Управління спецрозслідувань до військової прокуратури. Вона висловила впевненість, що після повернення справи військовим прокурорам шанси притягнути винних у вбивстві до відповідальності будуть дорівнювати нулю.

Нагадаємо, 19 лютого 2014 року, після розстрілів учасників Революції Гідності в центрі Києва, учасники хмельницького Євромайдану пікетували будівлі обласного управління СБУ і прокуратури. Вони вимагали у їхніх керівників засвідчити свою позицію у зв'язку з подіями в столиці. Після спілкування з керівництвом прокуратури протестувальники вирушили до СБУ, проте до них ніхто не вийшов. Після того, як вони вибили скло у вхідних дверях з будинку по них без попередження відкрили вогонь з автоматичної зброї.

71-річна Людмила Шеремет, якій куля влучила в голову, померла на місці. Кілька людей отримали поранення. Один з них, 21-річний Дмитро Пагор, помер у лікарні. Одному з поранених ампутували ногу. Загиблим посмертно присвоїли звання Героїв України

Віктор Крайтор, який тоді очолював ГУ СБУ у Хмельницькій області, публічно визнав, що віддав наказ на застосування зброї проти протестувальників, заявив, що бере відповідальність за дії підлеглих на себе, а також написав рапорт про звільнення з посади.

Військова прокуратура Західного регіону зареєструвала кримінальне провадження про перевищення повноважень. Крайтору вручили повідомлення про підозру і заарештували. У березні 2015 року військова прокуратура перекваліфікувала статтю на більш м'яку про "службову недбалість", а екс-керівник обласного управління СБУ став свідком.

У лютому 2017 року справу передали до Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури. За словами його начальника Сергія Горбатюка, військові прокурори "загубили" частину речових доказів, зокрема, дві кулі, які були випущені в протестувальників.