UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін затвердив положення про репозитарій академічних текстів

Документ дозволить МОН уже найближчим часом зробити перші кроки для створення та запуску цього ресурсу.

Кабінет міністрів на засіданні 19 липня затвердив Положення про Національний репозитарій академічних текстів.

Як повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки, у положенні зазначені ключові характеристики майбутнього репозитарію. Це буде розподілена електронна база даних, яка складатиметься з центральної та локальних частин – репозитаріїв вищих навчальних закладів та інших інституціональних учасників.

До Національного репозитарію включатимуть всі академічні тексти незалежно від дати їх створення та оприлюднення. Це, зокрема, будуть дисертації та автореферати, статті у наукових виданнях, монографії, наукові видання, депоновані наукові роботи, кваліфікаційні випускні роботи здобувачів вищої освіти тощо.

У Положенні чітко прописано, що ресурси репозитарію стануть допоміжним засобом для експертизи академічних текстів на запозичення, але остаточний висновок все одно залишатиметься за експертами.

Інституціональні учасники – виші, наукові установи, наукові видавництва та інші, матимуть безоплатний і вільний доступ до репозитарію.

На часі – розробка Регламенту, який визначить процедури наповнення репозитарію академічними текстами, порядок їх зберігання, систематизації, обробки, надання інформації у відкритий доступ, взаємодії з інституціональними учасниками та іншими користувачами тощо. Паралельно формуватиметься база текстів – вони збиратимуться у тому вигляді, в якому піддаються обробці, перегляду та порівнянню.

Перший етап зі створення Національного репозитарію МОН планує завершити до кінця року. Після повноцінного запуску ресурсу, в перспективі (2018-2019 рр.) – створення власної наукометричної бази даних.

Читайте також: Чотири мільярди на плагіат

Раніше член-кореспондент НАН України Валерій Мазур у своїй статті для DT.UA заявив, що поширення плагіату в наукових публікаціях, в тому числі дисертаціях, носить характер епідемії, і запропонував ввести кримінальну відповідальність за плагіат, як за всяке інше злодійство.