Кабінет міністрів демонструє повернення до ряду "нездорових" практик у сфері управління державними фінансами з метою закрити дірки в бюджеті. Наприклад, до тієї ж практики фінансування ПФ за рахунок позик Держказначейства, частина з яких не погашається. Це привід поставити важливе питання: чиї ж гроші Держказначейство зараз віддає Пенсійному фонду? Адже кожна гривня в бюджеті чи на рахунку казначейства - це гроші платників податків.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Ольга Коваленко. За її словами, в 2012-2013 роках ці гроші брали з "гаманця" місцевих бюджетів, які також тримають свої рахунки в Держказначействі. Тим самим Кабмін субсидував політичні обіцянки центрального уряду за рахунок грошей місцевих бюджетів. В результаті чого до моменту Революції гідності обсяг непогашених позик ПФ у Держказначейства становив близько 50 млрд грн.
Зараз, за даними DT.UA, вимоги місцевих бюджетів до єдиного казначейського рахунку (ЄКР) становлять 50-60 млрд грн, в той час як на ЄКР є тільки 20 млрд. Такої ж нездоровою практикою, на думку автора, є повернення уряду до розміщення коротких і дорогих боргових паперів "до получки". Типовий приклад - недавній private placement євробондів на суму 725 млн дол., проведених Мінфіном.
"Якщо б той же ресурс Мінфін займав на внутрішньому ринку, за ставкою близько 7%, на яку є ринковий попит, він міг би заплатити за обслуговування на 6-7 млн дол. менше, - зазначає експерт. - Ще один негативний сигнал - те, що по суті урядом поставлена на паузу робота з розчищення старих структурних проблем в держфінансах: потреба очистити баланси держбанків, які рік від року продовжують отримувати докапіталізацію; розширювати податкову базу та ліквідувати "особливі умови" для окремих галузей або гравців; мінімізувати фіскальні ризики, що продукуються державними підприємствами (за рахунок їх реформування, якісних наглядових рад або продажу), тощо".
Детальніше про проблеми з бюджетом та черговим траншем МВФ читайте у матеріалі Ольги Коваленко "Передвиборний stand-by" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".