UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄСПЛ заявив про порушення прав людини під час Революції Гідності в Україні

Згідно з рішенням суду, Україні має виплатити деяким заявникам компенсації.

Європейський суд з прав людини заявив про те, що під час Революції Гідності в Україні порушувалися права людини. Також Суд поклав на Україну відповідальність за смерть принаймні одного протестувальника. Про це йдеться в оприлюдненому пресрелізі рішення ЄСПЛ.

У рішенні йдеться про те, що правоохоронці або недержавні агенти (тітушки), які були під контролем правоохоронців, вчинили щодо всіх заявників певні дії. Зокрема, заявники поскаржились на неналежне поводження з боку правоохоронців, порушення їх права на протест, необґрунтоване тримання під вартою, та в одному з випадків навіть позбавлення життя.

“Суд встановив, зокрема, що владні органи умисно застосовували жорстоке поводження та що держава була відповідальна за вбивство одного із протестувальників. Суд також зауважив, що багато з рішень про тримання під вартою були свавільними. Він дійшов висновку, що владні органи умисно намагались завадити початково мирним протестам, використовуючи для цього надмірне насильство та незаконні затримання”, - йдеться у пресрелізі.

Загалом, ЄСПЛ виявив ознаки того, що встановлені порушення були частиною певної стратегії владних органів. Водночас офіційні розслідування стосовно цих подій у багатьох випадках були неефективними.

Суд також наголосив на тому, що заборона катування та нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження є однією з основоположних цінностей демократичного суспільства. В ЄСПЛ підкреслили, що обов’язок провести ефективне офіційне розслідування має міцну основу в практиці Суду і покладається на державу навіть у складних з точки зору забезпечення безпеки умовах. Також Суд наголосив, що право на свободу зібрань є основоположним у демократичних суспільствах.

Що стосується відповідальності держави за смерть протестувальника, то мова йде про Юрія Вербицького. Його у 2014 році разом з Ігорем Луценком невідомі викрали та катували. Юрій Вербицький після катувань помер. 

“Суд встановив, що не було проведено ефективного розслідування стосовно викрадення, неналежного поводження та смерті брата пана Вербицького, зауваживши, зокрема, що національні органи кваліфікували його смерть як вбивство, та що держава була за це відповідальна”, - вказано у пресрелізі. 

Водночас на переконання Суду, в Україні досі відсутній незалежний та ефективний механізм для розслідування злочинів, вчинених правоохоронцями та недержавними агентами. 

“Суд постановив, що Україна має виплатити деяким заявникам різні суми як відшкодування майнової та немайнової шкоди, а також судових та інших витрат, як це визначено у відповідних рішеннях”, - йдеться у пресрелізі.

Читайте також: Єнін про рішення ЄСПЛ: "Росії не вдасться уникнути відповідальності за порушення прав людини в Криму"

Раніше Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) більшістю голосів визнав скаргу України на Російську Федерацію про порушення прав людини в окупованому Криму частково прийнятною до розгляду по суті. Так, ЄСПЛ постановив, що необхідно вирішити, чи є прийнятною передбачувана систематична практика порушень прав людини Росією в Криму в період з 27 лютого 2014 року по 26 серпня 2015 року.

За словами уповноваженого з питань ЄСПЛ Івана Ліщини, рішення Суду у справі проти Росії Україна може отримати приблизно через 5-10 років.