В Україні вже понад 100 тисяч людей стали до лав Територіальної оборони. Асоціація правників України відповідає на головні запитання, які стосуються оголошеної загальної мобілізації.
Які права та обов’язки має доброволець?
Члени добровольчих формувань територіальних громад мають право застосовувати під час виконання завдань територіальної оборони особисту мисливську зброю, стрілецьку зброю, інші види озброєння та боєприпаси до них у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
Крім того, на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їхньої участі в заходах підготовки добровольчих формувань, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Особи, які входять до складу добровольчих формувань територіальних громад (яким надано статус учасника бойових дій) і беруть безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, мають право на призначення їм дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Працівникам, які виконують державні або громадські обов’язки, виконання яких, за чинним законодавством України, може припадати на робочий час, гарантується збереження місця роботи (посади) та середнього заробітку.
Водночас членство в добровольчому формуванні не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Під час мобілізації добровольці територіальної оборони, які за станом здоров’я придатні до військової служби у воєнний час і мають військово-облікову спеціальність, за потреби призиваються для комплектування військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ та інших складових сил оборони за територіальним принципом.
Відповіді на всі головні запитання щодо мобілізації можна прочитати у статті Асоціації правників України "Мобілізація в Україні: кого призвуть до армії під час війни".