UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як жінкам стати на військовий облік – роз’яснення ЗСУ

Куди йти, які документи брати і чим облік відрізняється від бойової служби.

Українські жінки до кінця 2022 року мають стати на військовий облік – відповідний наказ Міноборони набрав сили 17 грудня. Командування Сухопутних військ ЗС України провело брифінг, на якому роз’яснило алгоритм дій.

⇒ Де стати на облік:

У найближчому територіальному центрі комплектування та соцпідтримки (колишні військкомати). Адреси та контакти – за посиланням.

⇒ Що взяти із собою:

Перед тим, як отримати військовий квиток, необхідно пройти військово-лікарську комісію. Довідку про її проходження видадуть у центрі комплектування.

⇒ Хто має стати на облік:

Командування Сухопутних військ нагадало, що військовий облік не є призовом на службу. Зокрема, на військовому обліку стоять жінки-медики й представниці деяких інших професій. Крім того, на обліку перебувають і чоловіки, однак не всі запасники служать у лавах ЗСУ.

«Взяття на військовий облік жінок-військовозобовʼязаних – це не призов на військову службу. Це абсолютно дві різні категорії, і сьогодні ніхто нікого не призиває на військову службу без згоди», – наголосив начальник управління персоналом Сухопутних військ ЗСУ Ярослав Горбач.

На бойову службу жінок можуть призвати лише у крайньому разі, наголошують військові. Це можливо під час воєнного стану або в особливий період під час мобілізації.

За словами Горбача, з 2014 року в Україні було проведено шість хвиль мобілізації, на службу призвали понад 200 тисяч українців, і жодної жінки без її згоди.

Читайте також: Перелік професій для військового обліку жінок планують зменшити – Завітневич

Нагадаємо, 17 грудня набрав сили наказ Міністерства оборони України №313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями», що передбачає постановку на облік більшості працюючих жінок.

До списку потрапили не лише представниці інженерно-технічних спеціальностей, а й менеджерки, кухарі, фотографи, бібліотекарки, бухгалтерки, журналістки тощо. Фактично список охоплює всі сфери та галузі, в яких працюють жінки.

На обліку жінка має перебувати до 60 років. За відмову стати на військовий облік загрожує штраф від 850–1700 до 5100–8500 грн. Дія наказу поширюється як на керівництво, так і на персонал підприємств. Контролювати виконання наказу повинні роботодавці: як перевіряти співробітниць, яких приймають на роботу, так і повідомити персонал про нові вимоги.

Виконання наказу Міноборони потребуватиме близько 1,5-2 років у мирний час, вважає ексміністр оборони України Анатолій Гриценко. А в умовах децентралізації і пандемії коронавірусу це практично непідйомне завдання.