Багато батьків вважають, що тему війни не варто обговорювати з дитиною. Начебто б і так все зрозуміло. Але говорити з дитиною про війну треба. Таку думку висловив відомий психолог Дмитро Капрачов у власному Telеgram-каналі. Фахівець дав декілька порад батькам, як правильно говорити з дитиною про війну.
Чому необхідно говорити про війну з дитиною
Є три причини, чому батьки мають обговорювати це питання:
- це стосуються життя та смерті, добра і зла, тому потребує роз'яснення та підтримки з боку дорослого.
- щоб дитина, розуміла, що відбувається і чому звичний життєвий уклад міг змінитися.
- щоб дитина не шукала рішення самостійно.
На думку психолога, небажання говорити на тему війни може спровокувати у дитини розвиток різних фобій.
Коли та як краще розпочати розмову
Карпачов наголосив, що батьки мають бути готові чесно та прямо відповісти на запитання тоді, коли вони виникнуть.
Дитина може запитати про війну, коли зіткнеться з цим явищем прямо чи опосередковано.
Як правильно пояснити дитині, що відбувається війна:
- говорити зрозумілою мовою – розповідати про війну словами та поняттями з поправкою на вік дитини.
- поставитися до питань дитини серйозно – не слід сміятися та дивуватися. Навіть якщо інтерес дитини здається дивним чи недоречним, треба відповідати максимально щиро. Дитині необхідний час, щоб обміркувати нову інформацію. Батькам слід поцікавтеся, чи правильно їх зрозуміла дитина.
- говорити із позиції впевненого дорослого – за словами психолога, найбільше дітей травмує – невпевненість/негативний стан батьків. Діти хочуть бачити спокійних, впевнених та знаючих, що робити батьків. Для початку батьки мають самі розібратися, що відбувається і як вони до цього ставляться. Якщо дитина відчуває невпевненість батьків, то починає боятися.
- дайте дитині почуття захищеності – говорячи з дитиною про сумні події, батьки повинні дати їй почуття захищеності. Наприклад, сказати: «Ми разом і все буде гаразд. Я тебе захищу», «Я поруч з тобою, люблю тебе і завжди допоможу». Батькам необхідно обійняти дитину, коли вони говорять про тривожні для неї речі.
- розказати про правила безпеки – дитині слід пояснити, що треба робити, якщо чути сирену чи постріли, як поводитися при пожежі і чого не можна робити.
- дозвольте дитині відчувати – не слід казати «не бійся», якщо дитині страшно. Краще сказати «Так, я розумію, що ти боїшся і боятися нормально в цій ситуації. Я іноді теж боюсь». Якщо батьки знають, що може заспокоїти дитину, наприклад, малювання, мультфільми, музика, то треба постратися дати їй це.
- дайте надію – важливо донести до дитини, що війна явище погане, але будь-яка війна закінчується. Надія потрібна всім, вона вселяє впевненість і дарує відносний, але спокій.
Як говорити про війну з підлітком
Психолог вважає, що з підлітком необхідно шукати спільні відповіді.
«Наприклад, якщо ви не знаєте відповіді на запитання, пошукайте разом відповідь в інтернеті. Обговоріть результати. У вас може бути своя думка, а в нього своя. Поговоріть про це та постарайтеся знайти консенсус. При цьому важливо слухати та щиро намагатися його зрозуміти. Але пам'ятайте, що ви дорослий і остаточне рішення за вами», – наголосив Карпачов.
Нагадаємо, що раніше в Україні запустили проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ». Консультації проходять онлайн та офлайн.