UA / RU
Підтримати ZN.ua

Яблучний Спас: традиції свята

В цей день вшановують пам’ять померлих родичів.

6 серпня християни східного обряду відзначають свято Преображення Господнього, яке також називають Яблучний Спас. Воно настає через кілька днів після Медового Спаса або Маковія. З Яблучним Спасом пов’язано багато традицій.

Читайте також: Горіховий Спас 2024: коли буде цього року

Що треба робити у свято

В цей день прийнято йти до церкви на Божественну літургію. Преображення Господнє вважається третім великим святом після Великодня і Різдва.

На свято прийнято освячувати яблука та інші сезонні фрукти.

Раніше після богослужіння віряни йшли на могили до померлих родичів, щоб вшанувати їхню пам'ять, а потім уже додому. Господині традиційно готували пісні пироги з яблуками та варили варення.

Вірили, що яблука на Спас набувають цілющої сили, а також можуть виконати бажання. У цей день обов'язково потрібно було з'їсти шматочок яблука з медом.

У свято триває Успенський піст, але саме цього дня дозволяється їсти рибу та пити вино.

Молитва у свято Преображення Господнього

Господь Ісус Христос, Боже наш, сяйво слави Отця і Образ іпостасі його! Коли настане кінець часів, ти за милосердя невимовне до занепалого роду людського собі применшив єси, зрак раба прийняв єси, змирив єси собі, послухавши бисть навіть до смерті. Даруй же і нам всім побачити Пречисте плоті твоєї Преображення святкують, чистим серцем і несквернимі умами зійти на Святу гору Твою, в селища Святої слави Твоєї, ідеже глас чистий святкують, глас несказаннаго радості, так тамо купно з ними лицем до лиця побачимо Славу Твою в невечірньому дні Царства Твого, і з усіма святими, від століття тобі благоугодівшімі прославимо Всесвяте ім'я Твоє з безначальним твоїм Отцем і Пресвятим і благим і животворящим твоїм духом нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.