UA / RU
Підтримати ZN.ua

Італійський прокурор розповів, чим спецконфіскація в його країні відрізняється від прийнятої в Україні

В Італії превентивну конфіскацію вже більше 30 років застосовують у боротьбі з мафією.

Щоб розібратися, як буде виглядати в дії конфіскація без вироку суду, редакція DT.UA звернулася до досвіду Італії, де так звану превентивну конфіскацію вже більше 30 років застосовують у боротьбі з мафією. І схоже, вітчизняні законописці намагаються підмінити брендову іноземну річ, "конфіскацію без вироку суду" - дешевою українською підробкою, банальною націоналізацією статків окремих осіб.

Як пояснює у своїй статті для DT.UA заступник головного прокурора Турина Альберто Пердука, італійська система має специфічну конфіскацію - без вироку суду.

"Це так званий превентивний захід, який запровадили на початку 80-х рр., щоб застосовувати до тих, кого підозрювали у членстві в мафіозних угрупованнях. З 2011 року його почали використовувати у боротьбі не лише з організованою злочинністю, а й з усіма кримінальними злочинами. Превентивна конфіскація націлена не на покарання за попередні правопорушення, а на запобігання можливим майбутнім правопорушенням. Її можна застосовувати, якщо доведено три базові критерії: особа є соціально небезпечною; активи прямо чи опосередковано належать цій особі; є невідповідність між вартістю активів і законними доходами особи", - пише Пердука.

Читайте також: Рада прийняла безвізовий закон про спецконфискацію майна корупціонерів

За його словами, ця превентивна процедура базується на принципі справедливого судочинства - так званого змагального судового слухання, коли прокурор повинен довести наявність всіх трьох критеріїв.

"Після цього єдина можливість для відповідача уникнути превентивної конфіскації - це довести законність володіння активами або принаймні викликати в суду обґрунтовані сумніви. Щодо будь-якого фінального рішення суду першої інстанції можна подати апеляцію, а рішення Апеляційного суду можна оскаржити у Верховному суді", - йдеться в статті.

Нагадаємо, 17 березня Верховна Рада прийняла в першому читанні зміни до Кримінально - процесуального кодексу. Законопроект № 4057 про націоналізацію коштів корупціонерів до рішення суду (також відомий як закон про спецконфіскацію) підтримали 228 народних депутатів.

Відповідно до законопроекту, направлення в дохід держави коштів до вироку суду здійснюється, якщо підозрюваний перебуває в розшуку більше шести місяців.

За даними Національного інституту стратегічних досліджень, оцінка обсягу активів, які були втрачені Україною внаслідок зловживань владою тільки протягом останніх чотирьох років, становить близько 70 млрд доларів, частина з яких вже є заблокованою у банках інших держав.

При цьому ГПУ заарештувала в Україні кошти колишнього президента Віктора Януковича на суму близько 127 млн доларів. Водночас Державною службою фінансового моніторингу були заблоковані кошти 19 компаній-нерезидентів, які були пов'язані з оточенням колишнього президента України на суму 1,34 млрд доларів.

Детальніше про спецконфіскацію по-італійськи читайте у статті "Конфіскація без вироку суду: італійська брендова річ або українська підробка?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".