Ірина Бекешкіна, соціолог, директор Фонду "Демократичні цініціативи" в своєму інтерв'ю аналізує ситуацію в українському суспільстві, розкриває причини сьогоднішніх суспільних процесів, прогнозуючи можливі наслідки.
"Українці, безумовно, матеріалісти, - розповідає соціолог. - У силі залишається тенденція: що бідніше суспільство, то воно більш матеріалістичне. 40% українців готові поступитися частиною своїх прав і свобод в обмін на підвищення добробуту. Хоча стільки само 40%, - не згодні! Так, в основі - матеріальні потреби. З одного боку, піраміда Маслоу, звичайно, правдива. Задоволення матеріальних потреб, безпека - для більшості первинні, і лише потім вони схильні підніматися вгору по піраміді. Але це істинно не для всіх. Для частини суспільства первинні вищі поверхи піраміди, особливо потреба в самореалізації, іноді навіть за рахунок безпеки. Саме ці люди й рухають суспільство".
"У бідному суспільстві значно більше затребуваний популізм, - уточнює Ірина Бекешкіна. - Але одна річ популізм у суспільстві, основою якого є середній клас, і зовсім інша - у бідній країні. Свого часу в політології навіть була дискусія: чи можлива демократія в бідних країнах? Зараз, щоправда, вона якось стихла".
"Приміром, референдум у Швейцарії з приводу гарантованого мінімуму, - продовжує соціолог. - Коли незалежно від того, працюєш ти чи ні, маєш допомогу в 2500 франків - швейцарці проголосували проти. Громадяни спроможні запитати себе: а за рахунок чого буде забезпечено цей гарантований мінімум? За рахунок того ж таки середнього класу і працюючих. "Так, бідних треба підтримувати, але ж не такою мірою", - відповіли швейцарці".
"Уявімо собі такий референдум в Україні. 2500 гривень гарантованого мінімуму. У нас за шару проголосувала б більшість. Наші люди просто не розуміють: за рахунок держави - це не означає безоплатно. У держави немає нічого такого, чого б не заробили українці. Але про розуміння таких речей можна говорити в більш-менш забезпеченому суспільстві", - завершила голова Фонду "Демократичні ініціативи".
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.
Повну версію інтерв'ю дивіться тут
Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут