UA / RU
Підтримати ZN.ua

Індекс поточної економічної спроможності українців впав наприкінці 2017 року

Показники вказують на подальше погіршення становища малозабезпечених верств населення.

Значення Індексу поточної економічної спроможності, який розраховується Центром Разумкова, станом на кінець 2017 року склало 89,5 пунктів.

Як зазначають у Центрі, хоча це суттєво вище від показника кінця 2016 року, проте помітно поступається значенням Індексу упродовж липня-жовтня.

Центр Разумкова

Зокрема, хоча середня номінальна заробітна плата помітно зросла у грудні 2017 року (на 17% порівняно з листопадом, переважно внаслідок традиційних виплат річних бонусів, премій тощо), проте прискорення девальвації (з приблизно 26,8 грн/долар наприкінці жовтня до 28,0 грн/долар наприкінці грудня), а з тим і інфляції, погіршило показники купівельної спроможності домогосподарств.

Водночас, незмінність соціальних стандартів (прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії тощо) при прискоренні інфляції вказує на подальше погіршення становища малозабезпечених верств населення.

У повідомленні Центру відзначаються, що домогосподарства фактично залишаються поза доступом до додаткових заощаджених ресурсів. Хоч обсяги депозитів населення упродовж року дещо зросли (на 8%), обсяг кредитів, наданих домашнім господарствам у банківській системі, практично не змінились (зростання лише на 1%). Так само залишається значною різниця у вартості коштів для населення – якщо кредитні ставки (середньозважена ставка за новими кредитами домашнім господарствам) утримувалися на рівні 28-29%, то депозитна ставка (середньозважена за новими депозитами) знизилася з 9% до 6,7-6,9%).

"На жаль, слід очікувати на подальше зниження значення Індексу упродовж перших двох місяців 2018 року, оскільки традиційно величина номінальних заробітних плат суттєво знижується (порівняно з кінцем попереднього року), зростають заборгованості з виплат заробітної плати, а оплата за житлово-комунальні послуги суттєво погіршується", - йдеться в повідомленні.

Запроваджений Центром Разумкова Індекс характеризує (інтегрує) не лише традиційно розглядувану купівельну спроможність населення, але й економічну стійкість – здатність "усередненого" домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу.

Нагадаємо про те, що реальні доходи населення в Україні за 2014 рік скоротилися на 11,5%, а за 2015 рік – 22,3%. У 2016 роцы доходи зросли на 0,8%. У I кварталі 2017 року зростання склало 2,4%, у II кварталі - 1,7%, у ІІІ кварталі - 0,2%.