Збереження нинішньої тенденції з розповсюдження коронавірусу вже в другій половині листопада неминуче призведе до колапсу системи охорони здоров'я.
З такою заявою виступили близько 500 українських вчених, об'єднаних в Академію наук вищої школи України. Вони звернулися до президента Володимиру Зеленському з вимогою ввести в країні нові карантинні обмеження, щоб уникнути колапсу.
Вчені привели статистичні дані, які свідчать, що в Україні зростає кількість хворих в порівнянні з кількістю видужали, а також збільшується число померлих.
Вчені вважають, що при збереженні нинішньої тенденції вже в другій половині листопада (а в деяких найбільш уражених регіонах, зокрема в столиці - ще раніше) неминуче призведе до колапсу системи охорони здоров'я, "коли тисячі громадян України, які реально будуть потребувати госпіталізації, будуть помирати вдома без необхідної медичної допомоги просто тому, що для них не вистачить в лікарнях місць, лікарів, медичного обладнання ".
Зараз, відзначають вчені, влада повинна забезпечити неухильне дотримання вже встановлених обмежень. Йдеться про дотримання масочного режиму в приміщеннях і в громадському транспорті. Порушників режиму слід нещадно притягати до відповідальності, вважають вчені.
Автори звернення переконані, що для уникнення жорсткого карантину, який був березні-квітні, необхідно ввести нові обмеження:
- у всіх громадських місцях в населених пунктах, починаючи з жовтої зони, громадяни повинні носити маски, в тому числі і на відкритому повітрі, на людних вулицях і т.д.;
- повинна бути припинена робота розважальних закладів та встановлено чіткі обмеження щодо кількості присутніх на масових заходах;
- також вчені вважають за необхідне заборонити роботу барів, нестаціонарних точок харчування і всіх специфічних точок обслуговування (наприклад, необладнаних перукарень);
- ресторанам і кафе дозволити працювати тільки вдень, до завершення епідемії всі свята і банкети повинні бути заборонені;
- зобов'язати всі установи і заклади по можливості перевести своїх працівників на дистанційний режим роботи;
- ввести покарання за проведення масових заходів в ході передвиборної кампанії.
Також в академії вважають, що влада повинна переконати громадян у тому, що їх поведінкові стереотипи повинні, принаймні на найближчі кілька місяців, істотно змінитися.
Раніше глава уряду Денис Шмигаль звернувся до місцевих комісій ТЕБ та НС в Києві, Харкові та Сумах, щоб вони самостійно посилили карантин для запобігання стрімкому поширенню коронавірусу. Водночас за словами прем'єра, Київ і Харківська область залишаються лідерами за кількістю виявлених випадків COVID-19.