У середині жовтня близько 50 ультраправих радикалів ходили від дверей до дверей у передмісті Києва, скандуючи ненависницькі гасла та закликаючи до насильства щодо місцевих ромів. На паркані будинку однієї ромської сім'ї в Ірпені натовп написав спреєм слова, що розпалюють ненависть, кажуть в організації Human Right Watch.
Правозахисники пишуть, що марш, очевидно, був відповіддю на повідомлення про напад на чоловіка на два дні раніше, на яких, ймовірно, напали підлітки-роми. Поліція спостерігала за маршем, але не втручалася. Декілька міських чиновників, включаючи мера Ірпеня, відмовилися засудити розпалювання ненависті та загрози натовпу, але визнали, що це "налякало ромів" і "змусило їх сховатися у своїх будинках".
Один зі співробітників ірпінської поліції назвав марш "мирними зборами".
"Чи знав він, що серед учасників маршу був як мінімум один із лідерів українського воєнізованого праворадикального угрупування С14? У 2018 році члени С14 переслідували жінок та маленьких дітей, кидали каміння та бризкали перцевим спреєм, після того, як спалили намети під час нападу на циганське поселення, але нападники вийшли на волю. Ще один напад, скоєний іншою ультраправою групою біля Львова у 2018 році, спричинив загибель однієї людини та поранення кількох інших, включаючи дитину”, - пише Анна Якутенко.
За словами ромської активістки Анжеліки Бєловєвої, жовтневий марш викликав хвилю ненависті в інтернеті щодо громади ромів у кількох містах України. Нещодавно Бєлова розповіла, що її друзям та колегам погрожували. Крім того, один з ірпінських депутатів, який виступив проти ненависницьких висловлювань на адресу ромів, став жертвою нападок в інтернеті.
Сама Бєлова отримала ножове поранення від нападника у своєму будинку у 2019 році. Хоча мотиви нападника не встановлено, колеги Бєлової підозрюють, що це була помста за її активізм. "Мене лякає те, що ми не розуміємо, коли мова ненависті... може перерости у злочини на ґрунті ненависті", - сказала Бєлова.
Правозахисники нагадують, що роми в Україні часто стикаються із насильством, але офіційні розслідування рідко призводять до результатів. Нікого не притягнули до відповідальності за вбивство у 2017 році Миколи Каспицького, лідера ромської громади у Харківській області.
У HRW кажуть, що влада України має домагатися припинення дискримінації ромів та забезпечити ретельне розслідування злочинів та закликів до насильства проти них.
Раніше за дискримінаційне ставлення до ромів потрапив у скандал мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, який вимагав, щоб поліція "упакувала" та вивезла людей ромської національності на Закарпаття. Пізніше Марцінків спробував виправдатися за розпорядження та розповів про мотивацію його рішення.
Детальніше про ставлення українців до інших національностей читайте в статті Олександра Шульги "Роми, випадок у Лощинівці й міжетнічна толерантність в Україні".