UA / RU
Підтримати ZN.ua

HRW опублікувала доповідь про фільтраційні табори РФ на окупованих територіях України

Організація надіслала владі РФ листа з викладенням встановлених фактів та запитаннями, але Кремль не відповів.   

Правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала доповідь під назвою «У нас не було вибору. Фільтрація та злочин примусового переміщення українського населення в Росію» про фільтраційні табори РФ на тимчасово окупованих територіях України. Доповідь опублікована на сайті HRW.

У доповіді йдеться про злочини та порушення міжнародного гуманітарного права на тимчасово окупованих російськими загарбниками регіонах України, а також про «фільтраційні» табори.

Організація опитала людей, більшість з них пройшли процес «фільтрації», який організували спецслужби РФ та бойовики на сході України. Окупанти примусово вивозять громадян України в Росію або на тимчасово окуповані райони.

В організації наголосили, що примусове переміщення цивільних осіб – це серйозне порушення законів війни, яке є воєнним злочином, а в деяких випадках може бути визнаним і злочином проти людяності.

«Громадяни України не повинні ставитися в ситуацію, коли єдиним вибором для них є виїзд до Росії. Крім того, людей, які рятуються від бойових дій, не можна піддавати принизливим і жорстоким перевіркам», – заявила експерт Human Rights Watch Бєлкіс Вілле.

Співробітники Human Rights Watch опитали 54 людини. Серед них є й ті, хто, пройшовши процедуру «фільтрації», виїхали в РФ, вивезли в Росію родичів чи друзів, а також ті, хто допомагав вивезеним до РФ українцям залишити країну. Серед опитаних, більшість – маріупольці, але були також і жителі Харківської області.

Організація надіслала владі РФ листа з викладенням встановлених фактів та запитаннями, Кремль не відповів.

Читайте також: США виділили $9 млн на збір відомостей про фільтраційні табори та примусову депортацію українців

Примусове переміщення населення

У доповіді повідомляється, що окупанти організовували «евакуацію» для населення Маріуполя, але попереджали, що виїхати можна тільки в тимчасово окуповані райони або в РФ.

«Якби нам дали можливість виїхати в Україну, ми, звичайно, краще поїхали б туди. Але ж у нас не було вибору. У нас не було такої можливості», – сказала одна жінка з Маріуполя.

Деякі люди розповідали, що виїхали в Росію за власним бажанням. Зокрема, більшість із них розраховували через РФ потрапити до країн ЄС.

В HRW заявили, що наразі неможливо встановити, скільки всього громадян України було депортовано до Росії. Однак, в організації наголосили, що сам процес «проведення «евакуації» дозволяє розцінювати її як незаконне примусове переміщення.

Деякі люди, депортовані в Росію, мали можливість користуватися телефонами, вони зверталися за допомогою до активістів, які зрештою допомагали їм виїхати з РФ, зокрема, до Естонії, Латвії чи Грузії. Однак на кордоні вони іноді зіштовхувалися з проблемами, оскільки не всі з них змогли взяти з собою документи.

В HRW наголосили, що відповідно до законів війни, окупанти не мають права змушувати громадян України виїжджати до Росії. Примусове переміщення – це злочин.

«І навіть якщо людина погоджується на переїзд, але робить це тільки тому, що побоюється у разі відмови зіштовхнутися з насильством, жорстоким поводженням або позбавленням волі, і якщо сторона-окупант, використовує важку обстановку для того, щоб схилити людей до переїзду, це також вважається примусовим переміщенням», - йдеться у звіті.

Процес «фільтрації»

Під час процесу «фільтрації», з яким зіштовхнулися тисячі жителів Маріуполя, які намагалися виїхати з міста, окупанти збирали у людей біометричні дані, зокрема, брали у них відбитки пальців, а також робили фотографії. Крім того, загарбники проводили обшуки, перевіряли речі людей, вивчали вміст їх телефонів, запитуючи про політичні погляди та ставлення до українських військових.

Один житель Маріуполя розповів, що в черзі на «фільтрацію» він разом із десятками інших маріупольців два тижні був змушений жити у важких умовах у будівлі сільської школи. За його словами, багато людей захворіли і з жахом думали про власне майбутнє, почуваючись заручниками.

«Слід визнати, що російська влада має законне право проводити необхідні перевірки щодо людей, які добровільно бажають в'їхати на територію Російської Федерації. Однак процес фільтрації був організований таким чином, що під час нього громадяни України систематично зазнавали жорстокого та принизливого поводження без жодних законних підстав та їх право на недоторканність приватного життя було порушено», - зазначається у доповіді.

Якщо під час «фільтрації» окупанти виявляли в українців зв'язки з ЗСУ чи «націоналістичними рухами», таких людей загарбники відправляли до ізоляторів на тимчасово окупованих територіях, зокрема до Оленівки, де внаслідок вибуху загинули щонайменше 50 полонених українців.

Human Rights Watch наголошує, що війська РФ зобов'язані надавати цивільним особам в тимчасово окупованих ними районах можливість за бажання безпечно виїхати на контрольовану Україною територію.

Крім того, організація закликала окупантів припинити збирання біометричних даних українців у його нинішньому вигляді.

«Біометричні дані можуть збиратися тільки на законних підставах і лише в мінімально необхідному обсязі. Люди повинні бути проінформовані, для чого збираються їхні дані, як вони будуть використовуватися і як довго вони зберігатимуться», - заявили в Human Rights Watch.

«Практика переміщення людей без їхньої згоди вглиб окупованої території і надалі до Росії має бути негайно припинена. Російська влада та міжнародні організації мають зробити все можливе, щоб допомогти тим, кого проти волі вивезли до Росії і хто хоче повернутися назад, безпечно повернутися на батьківщину», – сказала Бєлкіс Вілле.

Читайте також: Держсекретар США кваліфікував насильницьку депортацію українців до РФ як військовий злочин

Раніше повідомлялося, що програма Conflict Observatory, яку курує Держдепартамент США, опублікувала доповідь, в якій наводяться докази існування фільтраційних таборів для українців та їхньої примусової депортації з України

У доповіді зовнішньополітичного відомства США документально зафіксовано 21 фільтраційний табір в одній лише Донецькій області.