12 липня християни східного обряду святкують День святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Католики шанують пам'ять апостолів 29 червня. Згідно з церковним переказом, смерть апостолів відбулася або в один день, або з різницею рівно один рік.
Історія свята
Апостол Петро першим серед учнів назвав Ісуса Христа Вчителем, Месією. До того, як стати учнем Христа, він був рибалкою на Генісаретському озері. Коли перед розп'яттям Христа взяли під варту, Петро тричі відрікся від Господа, як той і пророкував йому. Але Петро покаявся і спокутував свою зраду тим, що проповідував Євангеліє по берегах Середземного моря, в Антіохії, Малій Азії, Єгипті, Греції, Римі, Іспанії, Карфагені і Британії.
У 67 році Петро повернувся в Рим, де його стратили за євангельську проповідь. Він був розіп'ятий на хресті головою вниз: про це попросив сам апостол Петро, оскільки вважав, що негідний померти так само як Ісус Христос.
Апостол Павло не був учнем Христа під час його земного життя. Він отримав гарну освіту в Єрусалимі і переслідував християн. По дорозі в Дамаск Господь закликав його до апостольського служіння. З моменту хрещення, апостол Павло став ревним проповідником Христа. З 45 за 51 рік він пройшов весь острів Кіпр. Разом зі святим Варнавою він заснував християнські громади в декількох містах Малої Азії. Павло навчав людей в Македонії, Греції та інших землях. Апостол Павло написав 14 послань.
Після останнього ув'язнення він прийняв мученицьку смерть від меча. Сталося це недалеко від Риму в 67 році.
Традиція відзначати день Петра і Павла сходить до 258 року, коли у Римі відбулося перенесення мощей апостолів. Сталося це 12 липня або 29 червня за старим стилем. У 324 році в Константинополі і Римі з'явилися перші храми на честь апостолів Петра і Павла.
Що не можна робити в День Петра і Павла
Не можна працювати, особливо це стосується фізичної праці. Не можна також шити, в'язати і вишивати
У цей день радять уникати сварок і конфліктів
Не варто купатися у водоймах. Апостоли вважалися покровителями моряків, тому в цей день святили воду і вмивалися джерельною водою. Моряки, навпаки, купалися, щоб вода "не забрала їх у жертву"
Після вечері не можна прибирати їжу зі столу, вважалося, що вона залишається для померлих родичів
Що можна робити в цей день
У цей день віруючим варто відвідати храм, а також задуматися про смирення і мучеництво і оцінити духовний подвиг кожного з апостолів
Священнослужителі також трактують це свято як заклик поділитися з людьми своєю вірою.