UA / RU
Підтримати ZN.ua

Християни східного обряду святкують Горіховий Спас

Свято встановлено на честь перенесення до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа.

Щорічно 29 серпня християни східного обряду відзначають Горіховий Спас. Його також називають Хлібним Спасом, Полотняним Спасом, Спасом на полотні і Нерукотворним Спасом. Свято встановлене православною церквою на честь перенесення до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа.

Згідно з переказами, невиліковно хворий цар Авгар, почувши про чудеса, які творить Христос, послав до нього свого живописця Ананія, щоб той написав портрет Спасителя. Разом з тим, Ананій так і не зміг підійти близько до Ісуса і намалювати його. Помітивши спроби художника, Спаситель умив обличчя водою і витер його полотном, на якому виступив його світлий лик. За допомогою цього полотна Авгар зцілився від хвороби, що сприяло поширенню християнства в Едессі.

У 944 році нерукотворний образ Ісуса був перенесений в Константинополь, на честь чого і було встановлено свято. Пізніше з цього образу були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.

Третій Спас називають Горіховим, оскільки в цей час достигають горіхи, їх прийнято заготовлювати і святити в церкві. У народі вірили, що не може бути хорошого врожаю хліба і горіхів в один рік, тому хороший урожай горіхів обіцяв хороший врожай хліба в наступному році.

У давнину говорили: "Перший Спас - на воді стоять; другий Спас - яблука їдять; третій Спас - на зелених горах полотна продають", тому третій Спас ще називали "Спас на полотнах", "Спас на полотні", "Полотняний спас". В цей день було прийнято торгувати полотнами.

Прикмети Горіхового Спаса

Третій Спас хліба припас.

Спас - на полотні, а хліб - у току.

Врожай на горіхи - чекай наступного року врожаю хліба.

Ластівки відлітають у три рази - в три Спаса.

Якщо журавлі відлетять до третього Спаса - на Покрову буде морозно.