Щорічно 29 серпня християни східного обряду відзначають Горіховий Спас. Його також називають Хлібним Спасом, Полотняним Спасом, Спасом на полотні і Нерукотворним Спасом. Свято встановлене православною церквою на честь перенесення до Константинополя нерукотворного образу Ісуса Христа.
Згідно з переказами, невиліковно хворий цар Авгар, почувши про чудеса, які творить Христос, послав до нього свого живописця Ананія, щоб той написав портрет Спасителя. Разом з тим, Ананій так і не зміг підійти близько до Ісуса і намалювати його. Помітивши спроби художника, Спаситель умив обличчя водою і витер його полотном, на якому виступив його світлий лик. За допомогою цього полотна Авгар зцілився від хвороби, що сприяло поширенню християнства в Едессі.
У 944 році нерукотворний образ Ісуса був перенесений в Константинополь, на честь чого і було встановлено свято. Пізніше з цього образу були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.
Третій Спас називають Горіховим, оскільки в цей час достигають горіхи, їх прийнято заготовлювати і святити в церкві. У народі вірили, що не може бути хорошого врожаю хліба і горіхів в один рік, тому хороший урожай горіхів обіцяв хороший врожай хліба в наступному році.
У давнину говорили: "Перший Спас - на воді стоять; другий Спас - яблука їдять; третій Спас - на зелених горах полотна продають", тому третій Спас ще називали "Спас на полотнах", "Спас на полотні", "Полотняний спас". В цей день було прийнято торгувати полотнами.
Прикмети Горіхового Спаса
Третій Спас хліба припас.
Спас - на полотні, а хліб - у току.
Врожай на горіхи - чекай наступного року врожаю хліба.
Ластівки відлітають у три рази - в три Спаса.
Якщо журавлі відлетять до третього Спаса - на Покрову буде морозно.