UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гепатит А: як вберегтися від захворювання

Роз'яснення дала експертка.

Нещодавно у Вінницькій області стався спалах гепатиту А. Через небезпечну інфекцію на рівні області оголосили надзвичайну ситуацію. Завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету ім. Галицького, експертка РНБО з біобезпеки Наталія Виноград розповіла виданню «Суспільне. Новини», які симптоми може викликати гепатит А та як захиститися від хвороби.

Як розпізнати гепатит А: головні симптоми

Виноград зазначила, що гепатит А, як будь-яке інфекційне захворювання, може мати різну клінічну маніфестацію.

Читайте також: Гепатит А виявили ще у кількох областях

«Легкі форми не будуть мати проявів, окрім легкого дискомфорту. Це грипоподібний стан. Тяжкі форми розвиваються поступово. Перший симптом, на який звертають увагу — пожовтіння. Перед його початком виникає стан, що супроводжується млявістю, відсутністю апетиту, нудотою, головним болем», – сказала вона.

Експертка також наголосила, що в залежності від варіанту перебігу хвороби — легкий, середній, тяжкий, клінічний — симптоматика може мати різний ступінь прояву.

«З середнім і тяжким проявом людина підпадає за клінічними показаннями до госпіталізації. Вона повинна лікуватися й отримувати специфічну терапію уже в стаціонарі», – додала вона.

У Центрі громадського здоров'я МОЗ України серед симптомів вірусного гепатиту А також виділяють:

Чи можна перехворіти на гепатит безсимптомно

Виноград пояснила, що у деяких випадках хвороба може мати безсимптомний перебіг.

Читайте також: У Вінницькій області зросла кількість випадків вірусного гепатиту А

«Насамперед це стосується дітей, коли на один випадок проявів хвороби, припадає 100 випадків безсимптомних захворювань. І в цьому є підступність. Адже ці діти, не маючи симптомів, будуть виділяти збудника й інфікувати довкілля та людей навколо», – пояснила вона.

Експертка додала, що 25% дорослих так само не мають ознак хвороби.

«При цьому перебувають на роботі, в транспорті, в сім'ї. Але в той чи інший спосіб вони становлять загрозу для оточення», – сказала вона.

За словами Виноград, ця хвороба є дуже заразною.

«Оскільки має маленьку інфікувальну дозу і багато чинників передачі. Це дуже термостабільний вірус, який витримує високі й низькі температури. Навіть воду, яку ми звикли довести до кипіння і пити, потрібно прокип'ятити мінімум 10 хвилин. Тільки тоді ми будемо мати гарантію, що вона безпечна», – підкреслила експертка.

Гепатит: чи може бути важкий перебіг

Експертка зауважила, що важливо, про який генотип вірусу йдеться.

Читайте також: Гепатит А виявили в Івано-Франківську, серед інфікованих - діти

«Їх є сім, які вражають людину. Також важливо, яка інфікувальна доза поступила в організм. У разі масивного поступлення швидкість розмноження вірусу буде висока з явним клінічним перебігом», – сказала вона.

За її словами, другою важливою обставиною є те, яка імунна система в людини, яким був її спосіб життя, чи є інші захворювання печінки, зокрема токсичного характеру, не лише інфекційного.

«Може також бути мікс інфекцій, тобто поєднане ураження. Однозначно легше хворіють діти. Складніший перебіг захворювання у дорослих», – пояснила Виноград.

Експертка підкреслила, що людина сама повинна звернутися за обстеженням.

«Чим швидшими будуть терапевтичні втручання, лікувальні призначення, тим легшим буде перебіг захворювання. Головне — не допускати до тяжких станів, не намагатися лікуватися самотужки», – наголосила вона.

Групи ризику: хто є найбільш вразливим до гепатиту А

За словами Виноград, є контингенти, які мають професійні ризики. До них належать:

«Це – і дотримання гігієнічних навичок, і правила зберігання та приготування їжі, і належне користування придатною до пиття водою. Діти, переважно в організованих колективах, не завжди дотримуються рекомендацій, про які ми їм говоримо, тож вони також входять до групи ризику», – пояснила вона.

Експертка зауважила, що коли з'явилася специфічна вакцинація, з'явився ідеальний шлях попередити хворобу.

«Але у нас ця вакцина тільки рекомендована, вона не введена в національний календар щеплень. Людина, яка перехворіла, довічно набуває імунітет і повторно не хворіє», – пояснила вона.

Які заходи треба вжити для профілактики гепатиту

Виноград зазначила, що є специфічна та неспецифічна профілактика.

«Це та інфекційна хвороба, де ми маємо хороші вакцини, хоча вони й не належать до обов'язкових за нашим національним календарем щеплень. Вони зареєстровані в Україні, є дитячі, і є дорослі. Це найкращий варіант профілактики», – сказала експертка.

За її словами, також є другий варіант — це низка заходів гігієнічного плану.

«Ми повинні дотримуватися гігієни рук, вкрай акуратно ставитися до харчових продуктів, все має бути термічно обробленим, вода має бути кип'ячена, навіть якщо вона бутильована, потрібно ретельно і правильно все мити, використовуючи, наприклад, господарське мило», – резюмувала Виноград.

Раніше ми писали, що через спалах гепатиту А у Вінницькій області ввели нові обмеження.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!