UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гендиректор "Укренерго": Україні загрожує "зимова гуманітарна криза", енергосистема знаходиться на краю прірви

Керівник енергетичної служби України каже, що "практично усі" неядерні електростанції постраждали від російських атак.

Україні загрожує зимова гуманітарна криза, якщо вона не зможе запобігти колапсу в електропостачанні, викликаному безперервною кампанією російських бомбардувань, заявив керівник національної енергосистеми країни.

Володимир Кудрицький, генеральний директор "Укренерго", заявив в інтерв'ю Guardian, що "практично всі" великі неядерні електростанції в країні постраждали, а також понад 30% маршрутних підстанцій мережі.

Охарактеризувавши становище як критичне, глава енергетичного відомства сказав, що минулого тижня Україна звернулася до західних країн з проханням надати такі необхідні запасні частини, а також повторив заклик збільшити кількість систем протиракетної оборони для запобігання руйнівним атакам.

Читайте також: Проти іранських ракет в України немає захисту — речник Повітряних сил

"Це найбільша ракетна атака на інфраструктуру електроенергетики в історії. Тому наслідки величезні. На жаль, ситуація критична. Вони намагаються спеціально знищити українську енергосистему, яка забезпечує десятки мільйонів населення", - сказав він.

Читайте також: США заявили про термінову допомогу на відновлення енергосистеми України

Якщо російські атаки продовжаться, "відключення електроенергії в Україні ставатимуть дедалі тривалішими", попередив Кудрицький, додавши, що, незважаючи на зусилля "Укренерго", неможливо відновити мережу так само швидко, як вона руйнується. "Очевидно, що набагато простіше запускати ракети, ніж відновлювати підстанції", - сказав він.

Зараз основна увага приділяється тому, щоб світло горіло". "До цих ракетних атак головним завданням було постачати стільки енергії, скільки потрібно нашим споживачам. Однак зараз йдеться про виживання системи", - сказав Кудрицький в інтерв'ю Guardian під час попередження про повітряний наліт у Києві.

Електрика також потрібна для підтримки постачання газу, сказав глава компанії. "Якщо споживачі проводитимуть надто багато часу без електрики, а системи опалення не матимуть зв'язку з електрикою, це створить великі соціальні гуманітарні проблеми". Він сказав, що Росія хоче створити "гуманітарну катастрофу" в Україні.

Відключення електроенергії на кілька годин стали дедалі частішими в більшості районів країни після тривалої російської бомбардувальної кампанії, спрямованої на електромережі, яка розпочалася минулого місяця.

Поки що українці, схоже, справляються з додатковою невизначеністю та труднощами без особливих скарг, беручи це як неминучий виклик, який вони мають подолати.

Ігор Судаков, який живе поряд із електростанцією на сході Києва, яка неодноразово потрапляла під удар, сказав, що постарався підготуватися до подальших відключень. "Ми купили банки харчування - ми тримаємо зарядженими принаймні три штуки одночасно", - сказав він. "Ми також замовили таку батарею, яка може живити холодильник та плиту. У нашій будівлі є тільки електрика, тому якщо електрика пропаде, ми повинні мати можливість готувати". Як подвійний резерв, сказав він, він купив пропанову похідну піч.

"Я не турбуюся про те, що Росія знову спробує завдати удару по електростанції - я знаю, що вони це зроблять. Це частина їхньої терористичної тактики... так що йдеться про те, щоб постаратися бути якомога автономнішими".

У понеділок була проведена атака з використанням 55 крилатих ракет і п'яти безпілотників, вперше націлена на гідроелектростанції країни. За словами Кудрицького, російські ракети були націлені на електричну інфраструктуру гідростанцій, але не на самі греблі, які вважаються більш стійкими.

Хоча 44 ракети, як кажуть, були перехоплені Україною, збитки, завдані в понеділок, були значними, сказав глава компанії. "Це відповідало масштабам атаки, яка була дуже великою. Це була масована атака; було завдано величезних збитків".

У понеділок 350 тисяч будинків у Києві залишилися без електрики, а 80% водопостачання було порушено після нападу, хоча у вівторок і те, й інше було відновлено. Ще 20 тисяч залишилися без електропостачання у Київській області, сказав губернатор Олексій Кулеба.

У Харкові, де в понеділок було пошкоджено головну електростанцію, харківська лікарня №4 працювала на зниженій напрузі - 180 Вт замість 220 Вт - і були побоювання, що це може пошкодити обладнання лікарні, сказав Олександр Духовський, завідувач дитячої хірургії лікарні.

Він сказав, що у лікарні залишилося дизельного палива менш як на п'ять днів для забезпечення резервних генераторів. "Нам не страшно, але ми розуміємо, що мають бути обережними", - сказав Духовський, додавши, що персонал лікарні не втрачає віри і готовий зробити все необхідне для перемоги над Росією.

Українська влада не публікує фотографії пошкоджень електростанцій та підстанцій, оскільки не хоче, щоб Росія точно бачила, який вплив надають атаки, але визнано, що деякі об'єкти були зруйновані.

У східній частині Донецької області України, яка нині менш ніж на 50% контролюється російськими військами та їхніми ставлениками після нещодавніх українських успіхів, комунальні служби працюють із перебоями або взагалі відсутні протягом кількох місяців.

Дмитро Мишенін з НВО "Схід SOS", розташованої в Краматорську, сказав, що в кількох містах ситуація з поставками покращилася, але в місцях, які вважаються занадто близькими до місць бойових дій або сильно зруйнованими, їх, як і раніше, немає.

За його словами, у таких містах, як Краматорськ та Слов'янськ, водо- та газопостачання було відновлено після того, як лінія фронту була відсунута і люди повернулися. Але в районах, розташованих ближче до лінії фронту, люди вже кілька місяців живуть у тяжких умовах без води та газу, а деякі й без електрики.

"Багато людей виживають за допомогою переносних дров'яних печей, а їх не вистачає", - сказав Мишенін. "Нам потрібно найбільше".

Тиждень тому Україна розіслала списки необхідних запасних частин до США, Великобританії, ЄС та інших західних країн, тому що "нам зараз потрібно багато цього обладнання", сказав Кудрицький. Він додав, що існує гостра необхідність у "західних системах оборони, які довели свою ефективність у боротьбі з російськими ракетами".

Але глава адміністрації відкинув твердження про те, що Україна могла б підготуватись краще. "Ми весь час просимо про оборонні системи. Я маю на увазі, що це не щось нове", - сказав він. "Справа не в наших військових потребах. Йдеться про гуманітарну катастрофу, яку необхідно запобігти десяткам мільйонів людей у Європі".

Кудрицький сказав, що Україна, яка до нападу Росії була самодостатньою в енергетичному відношенні, може закуповувати електроенергію у Європі. Але це буде лише часткова допомога через пошкодження енергосистеми країни, що ускладнить транспортування електроенергії країною, сказав він.

"Ми можемо купити трохи енергії у ЄС, тому що українську енергосистему підключено до європейської енергосистеми", - сказав Кудрицький. - Однак ми можемо виявитися не в змозі постачати цю важливу енергію до деяких регіонів, якщо енергосистема буде пошкоджена".

Він також попередив, що є небезпека виникнення вузьких місць у передачі електроенергії.

За його словами, великі міста перебувають у зоні особливого ризику через їхній величезний попит на енергію. Серед них він перерахував головні міські центри країни – Київ, Харків, Львів, Одесу, Запоріжжя та Дніпро.

Нагадаємо, секретар РНБО Олексій Данилов розповів, що ідеологію знищення інфраструктури України у Кремлі лобіює заступник глави адміністрації російського президента Сергій Кирієнко. Він нагадав, що Кирієнко працював у "Росатомі" (з 2006 по 2016 роки був гендиректором), тому добре розуміється на питаннях енергетики.