UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розподіл газу: чи може громада самостійно здійснювати і не платити облгазу

Відповідь дали експерти.

Попри війну, українці мають своєчасно оплачувати комунальні послуги. Однією з них є оплата за розподіл газу. Фахівці консультаційного центру «ГазПравда» розповіли, чи має право громада проводити самостійний розподіл газу для населення, щоб не платити за це облгазу.

За словами фахівців, якщо газові мережі зовнішнього газопостачання (вони ж - розподільні газові мережі) побудовані силами та коштом громади, то право власності на ці мережі набувається громадою відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України. Відомості, що підтверджують права власності громади, повинні зберігатись в  місцевих архівах.

Читайте також: Тарифи на комунальні послуги можуть зрости навесні – думка експертів

Однак, першим абзацом пункту 2 глави 1 розділу III Кодексу ГРМ передбачено, що власники складової газорозподільної системи, зобов’язані або:

Варіант перший – оформити передачу належних їм газорозподільних систем у власність зазначеному Оператору ГРМ (у тому числі шляхом купівлі-продажу), або

Варіант другий – укласти з оператором ГРМ один із трьох договорів, форма яких визначена у додатках 3-5 Кодексу ГРМ, а саме:

Фахівці наголосили, що на сьогодні ні перший варіант, ні другий не передбачають звільнення мешканців громади, яка може залишатись фактичним власником складової газорозподільної системи, від плати за доставку газу.

«Окрім того, умовами зазначених договорів не передбачено стягнення орендної плати з операторів ГРМ на користь громади за експлуатацію таких мереж. Обидва варіанти спрямовані на вирішення питань, у тому числі фінансових, за технічного обслуговування таких газових мереж, подальшого приєднання до майна об'єктів системи газопостачання третіх осіб», – резюмували вони.

Раніше ми писали, що депутати Київської міської ради ухвалили рішення про запровадження знижок на оплату комунальних послуг для деяких категорій населення, а також низки установ та організацій.