"Український кіберальянс", до членів якого 25 лютого прийшли співробітники поліції і СБУ, відмовляється співпрацювати з українською владою. Допомогу державним органам у сфері кібербезпеки може бути відновлено лише після закриття кримінальних проваджень і вибачень. Таку позицію представники УКА озвучили на пресконференції в Києві в середу, 26 лютого.
В організації вважають необґрунтованими обшуки, які кіберексперів провели в рамках розслідування справи про злом табло в Одеському аеропорту.
"Нас звинувачують як групу людей. Тобто, ми сиділи всі за клавіатурою і писали повідомлення", - заявив експерт УКА Андрій Перевезій.
На пресконференції нагадали, що експерт з кібербезпеки Олександр Галущенко, до якого приходили з обшуком у вівторок, ще рік тому передав Службі безпеки України інформацію про уразливості ресурсів Одеського аеропорту. Він також спілкувався на цю тему з керівництвом аеропорту. В УКА пояснили, що СБУ не може в наказному порядку примусити керівництво підприємства "залатати діри" у системі безпеки, так як цей об'єкт не є державним.
"Вчора було дуже гостре бажання передати всі знайдені вразливості в міжнародну систему безпеки польотів. Результат цього був один єдиний – одеському аеропорту б заборонили приймати міжнародні рейси... Але тоді б постраждали прості одесити. Тому що ті, хто замовили обшуки – вміють самі літати. На чартерах", - зазначив Перевезий.
Він також заявив, що якби хакери повідомляли про уразливості відразу в міжнародні інституції, а не українській владі, то Євросоюз міг би позбавити Україну безвізового режиму.
Кіберексперти також висловили обурення у зв'язку з тим, що правоохоронці в ході обшуків вилучали у них техніку, включаючи Wi-Fi роутери. Хоча закон зобов'язує їх не вилучати носії інформації, а копіювати. Слідчий пояснив відмову від копіювання відсутністю носія необхідної ємності.
Представники УКА також розповіли, що перед обшуком у них відключився бездротовий інтернет і перестали працювати мобільні телефони. У той час, як телефон слідчого працював. Це може свідчити про використання правоохоронцями засобів радіоелектронної боротьби.
Кіберексперти також запевнили своїх інформаторів, що кіберполиция і СБУ не зможуть зламати зашифровану інформацію. А також припустили, що саме ці дані, а не розслідування інциденту в Одеському аеропорту, стали справжньою причиною обшуків в активістів "Українського кіберальянса".
Як повідомлялося, вранці 25 лютого співробітники кіберполіції і СБУ прийшли з обшуками до засновників громадської організації "Український кіберальянса" Олександру Перевезія, Олександра Галущенка і Шона Брайана Таусенда. У них вилучили мобільні телефони і комп'ютерну техніку.
Одним з напрямків діяльності УКА є виявлення уразливості на сайтах і серверах українських державних органів і підприємств. Хакери повідомляють про "діри" у системі безпеки і дають рекомендації щодо їх усунення.
Підставрю для обшуків стало розслідування злому табло в Одеському аеропорту: восени 2019 року невідомі підмінили зображення фотографією екоактивістки Грети Тунберг із підписом "Fuck You Gretta".
Незважаючи на те, що цей злочин не є тяжким, слідчі дії проводилися в присутності спецпідрозділів "КОРД" і "Альфа".