UA / RU
Підтримати ZN.ua

Горбатюк про розслідування справ Майдану: проблеми створювалися на найвищому рівні

Порошенко висловив невдоволення роботою департаменту Горбатюка. Голова УСР відповів гаранту.

Керівник Управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк відповів на претензії президента Петра Порошенка щодо неефективності розслідування справ Майдану його відомством. Від оцінки роботи керівника ГПУ Юрія Луценка голова держави утримався.

"Що я можу відповісти президенту на такі звинувачення? Насправді, всі роки, починаючи з 2015-го, звітуючи про роботу, я постійно заявляв про проблеми, що супроводжують розслідування. Зокрема – говорив про відповідальність або несприйняття того ж президента (Петра Порошенка – ред.)", - пояснив Горбатюк в коментарі LB.ua.

Він також пов'язав підвищений інтерес до розслідування з виборами президента України.

"Якщо б було бажання допомагати - то за цей час можна було долучитися (до розслідування - ред.). А згадувати нібито винних під час передвиборних перегонів - не має нічого спільного з бажанням допомогти. Це просто бажання знайти якихось "крайніх" без оголошення проблем", - додав керівник УСР.

Сергій Горбатюк також розповів про проблеми та перешкоди в розслідуванні вбивств героїв Небесної Сотні, додавши при цьому, що "президент повинен розуміти" їх.

Так, ключовою з них, на думку Горбатюка, є затягування розгляду справ судами у зв'язку з їхньою неукомплектованістю суддями.

"Найбільша проблема стосується судового розгляду, де у нас величезна кількість обвинувальних актів, які розглядаються в судах роками, але не мають свого завершення. Якраз тут - відповідальність керівництва держави, оскільки всі п'ять років каденції чи не половина судів – не укомплектовані або не продовжено термін каденції суддів", - зазначив він.

Не сприяє врегулюванню цього питання й Вища рада правосуддя, додає керівник Управління спецрозслідувань ГПУ.

"Друга проблема - це діяльність Вищої ради правосуддя, куди ми неодноразово писали скарги на затягування розгляду та порушення законодавства суддями. Але на практиці – жодної реакції з їхнього боку", - наголошує Сергій Горбатюк.

Третьою проблемою є зміни у законодавство, які дозволили, за словами Горбатюка, позбавити слідчих департаменту повноважень розслідувати справи Майдану і "знищення справ виключно за процедурними моментами".

"Але президент ці закони підписав. Таким чином, президент особисто створював проблеми для розслідування справ Майдану... Але робота у нас ніколи не зупинялася, попри всі ті проблеми, які нам створювали", - резюмував керівник УСР.

Як повідомляв голова управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, у справах про злочини проти учасників Євромайдану українські суди винесли 48 вироків. При цьому лише дев'ять із них стосуються реального позбавлення волі.

У січні слідство зібрало всі документи, необхідні для оголошення підозри причетним до розстрілів людей у Києві під час Революції Гідності 2014 року. За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, підозрювані знищили більшість документів.

У грудні минулого року Юрій Луценко анонсував завершення на початку 2019 року чотирирічного розслідування розстрілів на Майдані, результати якого будуть представлені громадськості.

Нині у справах про злочини проти Євромайдану оголошено підозри понад 440 особам, стосовно 288 скеровані до суду обвинувальні акти, і є вже майже 50 вироків. Водночас реальний термін позбавлення волі отримала лише одна особа - так званий "тітушка", якого засуджено до чотирьох років колонії.