НАТО знову підтвердило перспективу членства України в Альянсі і констатувало посилення політичної та практичної підтримки Києву з початку незаконної анексії Росією Криму і конфлікту на сході країни. Про це йдеться у щорічній доповіді генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, оприлюдненій в четвер.
У розділі "Відкриті двері НАТО" сказано: "У світлі прагнень України стати членом НАТО, члени альянсу також підтримують своє рішення, прийняте на Бухарестському і наступних самітах".
У декларації Бухарестського саміту, який пройшов у квітні 2008 року, союзники "привітали євроатлантичні прагнення України та Грузії до членства в НАТО".
"Сьогодні ми прийшли до угоди про те, що ці країни стануть членами НАТО".
У декларації також зазначається, що "наступним кроком для України та Грузії на їх шляху до членства" є План дій щодо членства.
"Сьогодні ми чітко заявляємо, що ми підтримуємо заявки цих країн на приєднання до ПДЧ", - сказали тоді союзники.
У розділі доповіді під назвою "Допомога Україні", генсек прописав, що "суверенна, незалежна і стабільна Україна, віддана демократії та верховенству права, є ключем для євроатлантичної безпеки".
"Відтоді, як Росія нелегально і незаконно анексувала Крим в 2014 році, НАТО посилило політичну і практичну допомогу Україні. Ці зобов'язання були підтверджені на Брюссельському саміті НАТО в липні 2018 року, під час якого лідери альянсу зустрілися з президентом Петром Порошенком разом з президентом Грузії", - йдеться в доповіді.
Столтенберг нагадав, що в 2018 році Комісія Україна-НАТО продовжувала обговорювати ситуацію у сфері безпеки в та навколо України, включаючи Крим, схід України і в Чорному морі.
"Вона також обговорювала реформи, що проводяться в Україні, які спрямовані на імплементацію євро-атлантичних принципів і стандартів у світлі прагнень України стати членом НАТО", - підкреслив він.
Генсек повідомив, що "прихильність НАТО допомогти Україні у сфері реформування сектору безпеки і оборони" здійснюється також за допомогою Всеосяжного пакету допомоги, включаючи 10 трастових фондів.
У доповіді наголошується рекомендаційна допомога представників НАТО у сфері закону про національну безпеку, реабілітація поранених солдатів і підтримка українських медичних установ, так само як і продовження програми з перекваліфікації військових у відставці.
Окремий розділ звіту присвячений відносинам з Росією, в якому прописано, що відносини Альянсу з Москвою залежатимуть від змін в конструктивних діях Росії, які демонструватимуть відповідність з міжнародним правом, міжнародними зобов'язаннями і відповідальністю.
Раніше в п'яту річницю анексії РФ Криму в НАТО нагадали, чий Крим. В ході обговорення поточної ситуації на півострові в Альянсі висловили стурбованість у зв'язку з порушенням окупантами прав людини. Зокрема, утисками кримських татар та інших етнічних, політичних і релігійних груп, а також вчергове закликали країну-окупанта звільнити військовополонених українських моряків, захоплених під час атаки російських спецпризначенців на корабельну групу ВМС України у Керченській протоці.