UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: У Заходу закінчуються боєприпаси для України?

США і союзники дуже довго витрачали великі кошти на передове озброєння, ігноруючи потребу підтримувати запаси базових речей, таких як артилерійські снаряди, російська війна проти України нагадала про це.

У травні, коли Вашингтон замовив 1300 ракет Stinger на заміну тим, які були відправлені Україні, виконавчий директор компанії-виробника Raytheon відповів: «На це піде певний час».

Тим часом, Париж відправив Києву 18 гаубиць Caesar. Це чверть від загальних запасів високотехнологічної артилерії Франції. І в компанії Nexter зізналися, що знадобиться приблизно 18 місяців, щоб виготовити нові. 

Російська війна проти України викрила скупість західних оборонних запасів, особливо коли йдеться про такі критично важливі речі, як артилерійські снаряди, які масово використовуються у боях. Відсутність потрібних виробничих можливостей, нестача кадрів і заплутаність ланцюгів забезпечення, особливо комп’ютерних чіпів, призводить до того, поповнення складів займає багато часу, - пише Financial Times.

Чиновники у сфері оборони і аналітики кажуть, що дефіцит викриває помилкову західну самовпевненість щодо потенційних загроз після закінчення Холодної війни. Тепер війна в Україні її розвіяла. Мода на високотехнологічне озброєння затьмарила важливість підтримки запасів базових речей.

«Україна стала уроком про те, що перемогу у війні досі часто здобувають за допомогою класичних елементів артилерії, сухопутних військ і окупації. Військовий баланс, який перейшов від старого до нового, потрібно повернути назад до старого стану», - сказав колишній директор НАТО з питань політики планування і науковий співробітник Chatham House Джеймі Ші.

Financial Times пише, що дефіцит може підірвати здатність Заходу забезпечувати воєнні зусилля Києва. Наприклад, річного виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів у США вистачить, щоб Україна вела бій менш ніж два тижні, - сказав американський експерт з питань закупівель Алекс Вершінін. За його словами, російська війна проти України стала моментом «повернення промислової війни».

Читайте також: Байден їде на Близький Схід по зброю для України – NYT

«Це схоже на велику снарядну кризу часів Першої світової війни», - сказав Ші, пригадуючи скандал за 1915 рік, коли масове використання артилерії на фронтах виснажило склади Великої Британії. Це призвело до того, що країна понесла великі втрати. А прем’єр-міністр Герберт Асквіт був змушений піти у відставку.

Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес сказав, що західним країнам буде важко вести довготривалу війну, подібну до тієї, яку Росія розв’язала проти України. Тому що запаси боєприпасів «не відповідають тим загрозам, з якими ми зіштовхнулися». Минулого року симуляція бойових дій показала, що британських запасів вистачить всього на 8 днів.

Ніхто не вірить, що у Заходу закінчиться базова зброя для забезпечення України. Чиновники кажуть, що обладнання, надане українській армії, все ще доступне або може бути замінене подібними системами. Оборонний бюджет Росії минулого року складав 66 мільярдів доларів. Навіть разом з китайськими витратами на армію на рівні 293 мільярдів, це ніщо у порівнянні з спільним бюджетом країн НАТО, який сягає 1,1 трильйона доларів. Втім, значна частина цих витрат йде на передові системи, такі як винищувачі. Україна не отримала таке озброєння в ході нинішньої війни з Росією. Впродовж останніх 20 років західна оборона була зосереджена на боротьбі з бойовиками на Близькому Сході. Ніхто не готувався до танкових чи артилерійських боїв на зразок тих, які тривають в Україні.

Проблеми з забезпеченням накопичилися за десятиліття слабкого виробництва, фінансової ощадливості і промислової консолідації. Все це працювало проти військових планувальників, які хотіли підтримувати запаси з дорогим озброєнням. Велика Британія через слабкі власні запаси була змушена купувати гаубиці у третіх країн, щоб відправити Україні. Видання пише, що продавцем виступила бельгійська компанія. У США Пентагон працює лише з п’ятьма основними оборонними підрядниками. В 1990-х їх було 51.

«Поширеним твердженням було те, що Заходу більше ніколи не доведеться вести промислову війну. В результаті, майже ніхто не зберіг можливості наростити національне виробництва ключової техніки», - сказав Financial Times неназваний оборонний радник.

Західні виробники зброї намагаються знайти дефіцитні компоненти і матеріали, щоб виготовити системи і боєприпаси, на які ще не так давно не було попиту. У компанії  Raytheon кажуть, що деякі електронні компоненти ракет Stinger, масове виробництво яких проводилося 20 років тому, вже навіть не доступні на ринках. Виконавчий директор Thales UK Алекс Крессвелл, чия компанія займається виробництвом ракет NLAW, сказав, що Велика Британія скорочувала свої оборонні запаси, «при цьому не інвестуючи достатньо у те, щоб уникнути застарілості».

Читайте також: Виробник Javelin може вдвічі збільшити обсяги випуску ракет через високий попит — Reuters

Що ж стосується систем РСЗВ, які виробляє Lockheed Martin і яких Київ просить ще більше, то США вже віддали приблизно третину ракет для такої зброї. Всього на американських складах їх було 20-25 тисяч. І замінити ці снаряди старішими версіями не вийде. Тому що, як пояснив колишній чиновник Пентагону і експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марк Канцян, старі ракети містять кластерні бомби в боєголовках. А вони заборонені.

Росія теж страждає від нестачі забезпечення, кажуть чиновники і аналітики. «УралВагонЗавод» працює в три зміни, щоб відремонтувати старі танки. Запаси боєприпасів були частково поповнені за рахунок того, що було на складах Білорусі. Але нещодавнє призначення колишнього заступника міністра оборони РФ генерала Гєнадія Жидка командиром російських сил в Україні дає армії «інституційну силу в Москві», пояснив експерт Марк Галеотті. За його словами, це призначення може подбати про те, щоб російська армія отримувала все необхідне фінансування.

Військові експерти шукають у російській війні проти України підказки про природу сучасної війни. Урок «номер один» говорить, що надзвичайно важливо підтримувати базові запаси, - сказав науковий співробітник Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) Джек Вотлінг. Він визнав, що в цьому немає нічого нового, але це «те, що ми дуже довго намагалися ігнорувати».