UA / RU
Підтримати ZN.ua

Форум YES: Блер перерахував сім уроків для відновлення миру в Україні

За його словими, головне, щоб інший бік конфлікту теж хотів відновлення миру.

Є сім уроків, які потрібно враховувати у процесі відновлення миру. І багато з них визначають те, як Захід дивиться на війну в Україні сьгодні. Про це на саміті YES сказав екс-прем'єр-міністр Великої Британії Тоні Блер.

Перший з них - мир можна укласти лише з партнерами, які хочуть цього.

"Тож коли ми дивимося на резолюцію ООН про миротворців, яку подала Росія, це важливо для України. Але також важливо, щоб ми розуміли, що Росія робить: це бажання партнера порозумітися, чи це просто маневр", - сказав Блер.

Другий урок говорить, що мир означає зміну відносин з іншою стороною і перетворення ворога на партнера у миротворчій діяльності.

"Шимон Перес якось сказав: мир укладається не з друзями, а з ворогами. І це не просто зробити. Тож мати змогу сісти за стіл переговорів і домовитися про мир можливо лише в тому випадку, якщо є дух партнерства. Тільки тоді буде успіх. Не можна бути наївним, але не можна бути і циніком в цьому процесі. Я пам'ятаю часи мирного процесу в Північній Ірландії. Обидві сторони хотіли миру, тому діалог дав плоди", - згадав Блер.

Третій урок - мир не можне бути вигідним для якоїсть сторони. Натомість має бути глибоке стратегічне розуміння необхідності в ньому.

"В Україні я не бачу можливості для миру до тих пір, поки не буде відновлена територіальна цілісність. І нові конституційні зміни повинні відбутися після цього, навколо цього процесу, щоб закріпити", - сказав Блер.

Четвертим уроком він назвав факт, що мир вимагає часу. Тому що повне порозуміння не між лідерами, а між людьми.

В Північній Ірландії ми уклали мирну угоди ще в 1999 році. Але лише в 2007 році відбулося порозуміння насправді. Тож мине багато років, поки ворожість зникне", - зауважив екс-прем'єр Британії.

П'ятий урок - мир вимагає лідерства. І це, за словами Блера, завжди проблема. Лідерам доводиться сказати своїм громадянам, що настав час для миру, і це завжди не просто.

"Найважче для кожного лідера сказати "ні" своїм прихильникам. Сказати "так" - найпрстіше. Але важливо мати лідерів, які зможуть витримати всю критику, всю хвилю негативу, який на них навалиться", - пояснив Блер.

Шостий урок - необхідна зовнішня підтримка мирного процесу, з боку США, ЄС і, власне, з боку Росії.

"Не бачу можливості для миру в Україні без зовнішньої підтримки і бажання з боку Росії встановити цей мир. Але за будь-яких умов має бути підтримка мирного процесу з зовні", - підкреслив екс-прем'єр Британії.

І сьомий урок - мир необхідно зміцнити за допомогою функціонального економічного і політичного майбутнього.

"Тому в Україні реформи дуже пов'язані з миром. Людям легше погодитися на мир, коли вони бачать політичну і економічну переспективу у майбутньому. І це важливо в Україні зокрема, але це також важливо для вирішення конфліктів по всьому світі", - підкреслив Блер.