З 2019 року в Україні має розпочати роботу Національний фонд досліджень (НФІУ) – орган, який стане головним розпорядником бюджетних коштів, що виділяються на науку. Частка коштів платників податків, які будуть розподілятися між дослідницькими колективами, поступово зростатиме і має складати 40% від загального обсягу фінансування наукової діяльності, повідомила голова робочої групи з розробки основоположних документів НФІУ, член Наукового комітету Нацради з розвитку науки і технологій Алла Ємець в інтерв'ю DT.UA.
"Для досягнення цієї мети пропонується поступово збільшувати частку конкурсних витрат на дослідження до 20% в 2018 році; 30 - у 2020-му і 40% у 2022 році відповідно. Оскільки 2018-й пропущений, то, відповідно, такий розрахунок слід вводити вже з 2019 року, коли розпочне роботу Національний фонд", - пояснила вона.
Ємець уточнила, що в 2019 році НФІУ розраховував розподілити не менше 900 мільйонів гривень.
"Однак на засіданні уряду прозвучала й у пресі фігурує цифра 600-700 мільйонів. Тобто в межах, розрахованих Комітетом, і тим, що озвучено, і має складатися бюджет Нацфонду на 2019 рік, з поступовим збільшенням у наступні роки", - додала голова робочої групи.
Ємець також повідомила, що на функціонування НФІУ в 2019 році має бути направлено не менше 920 мільйонів гривень, або 15 % від загального обсягу фінансування наукової діяльності за рахунок загального фонду держбюджету в 2018 році.
4 липня Кабінет міністрів затвердив Положення про діяльність Національного фонду досліджень України (НФІУ), який має розпочати свою роботу з наступного року.
Детальніше про нормативну базу та діяльність нового органу – розпорядника бюджетних коштів, що виділяються на науку, читайте в інтерв'ю голови робочої групи з розробки основоположних документів НФІУ Алли Ємець у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".