Почесний патріарх Української православної церкви (ПЦУ) Філарет заявив про те, що на предстоятеля ПЦУ митрополита Київського і всієї України Епіфанія "впливають антиукраїнські і московські сили" і тому, за словами Філарета, Священний синод прийняв рішення, "щоб не було Київського патріархату". Але Філарет відмовився відповісти, кого саме він має на увазі.
"Майже всі рішення, які приймалися на Синоді, були спрямовані на те, щоб в Україні не було Київського патріархату. Що цікаво, що на нашого предстоятеля, митрополита Єпіфанія впливають ті сили, які влилися, - антиукраїнські і московські – і вони впливають на предстоятеля, тому приймаються такі негативні рішення", - сказав патріарх Філарет за результатами Священного синоду в п'ятницю в Києві.
Філарет знову повторив те, що він не згоден з пунктами Томосу про підпорядкування ПЦУ. Він каже, що приймає Томос тільки в тій частині, яка дає автокефалію Українській церкві.
"Спасибі Вселенському патріарху за Томос, який він дав, але я не згоден з усім, що написано в Томосі", - додав патріарх Філарет.
Щодо рішень Синоду, за частину яких він не голосував, Філарет сказав, що буде виконувати ті рішення, які не суперечать канонам та інтересам церкви.
Раніше Філарет у своєму зверненні заявив, що його відмова від статусу патріархату на Помісному Соборі в грудні 2018 року нічого не означає й Київський патріархат нібито ніхто не скасовував.
Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. Запрошенням на бланках УПЦ КП вшанувати пам'ять священномученика Макарія він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.
10 травня глава ПЦУ Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.
Детальніше про "гру" Філарета читайте в статті Катерини Щоткіної "Святіший камінгаут" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".