Глава Української православної церкви Київського патріархату патріарх Філарет зазначив, що обрання предстоятеля для єдиної помісної Української Православної Церкви відбуватиметься на Соборі, після того, як на ньому буде проголошене і утверджене церковне об‘єднання, а само висування в церкві як таке не допускається канонами. При цьому Філарет добавив, що відповідь на пропозицію саме йому очолити Православну церкву в Україні озвучить уже на соборі.
"Раніше повідомлялося, що єпископат УПЦ Київського Патріархату пропонуватиме мою кандидатуру для обрання Предстоятелем. Я дякую єпископату за висловлення довіри до мене, так само, як вдячний за потужну підтримку з боку повноти Київського Патріархату і всього суспільства. … Якою буде моя відповідь на згадану вище пропозицію про обрання, якщо вона буде оголошена офіційно на Соборі - я також офіційно повідомлю Собору, обґрунтувавши перед ним своє бачення і рішення та очікуючи від нього підтримки моєї позиції", - повідомив Філарет у Facebook.
Він додав, що підставою для відповіді буде "виключно розуміння блага Церкви і відповідальність перед Господом за належне виконання дорученого служіння на Київському престолі".
Філарет також зазначив, що докладатиме зусиль, аби об‘єднавчий процес був успішно довершений, а єдина Помісна УПЦ утверджена, а потім визнана іншими Помісними Церквами.
"Одночасно недопустимо, щоби привід змін у Церкві був використаний недоброзичливцями аби підірвати її єдність чи перетворити на знаряддя чужих інтересів, - таке знаряддя, яким, нажаль, є зараз Митрополія Московського Патріархату в Україні. Нашому народу і країні потрібна справді незалежна Церква, а не чужий інструмент, лише прикритий найменуванням незалежності", - йдеться в заяві глави УПЦ КП.
Як повідомили в Константинопольському патріархаті, конкретна дата проведення об'єднавчого собору православної церкви в Україні буде визначена під час синоду 27-29 листопада, однак відбудеться не пізніше грудня цього року.
Нагадаємо, 3 листопада Петро Порошенко та патріарх Варфоломій у Стамбулі підписали угоду про співпрацю і взаємодію між Україною та Константинопольським патріархатом.
Згідно з документом, Вселенський патріарх надає Томос, визнаючи незалежність української церкви, і вручає його обраному на Соборі предстоятелю. Українська держава, згідно з Конституцією і законами, сприяє цим процесам. Також буде зареєстрована місія Вселенського патріархату в Києві - фактично, посольство, яке представлятиме Вселенську патріархію і сприятиме зв'язкам незалежної української церкви зі Вселенським православ'ям.
Докладніше читайте в статті Катерини Щоткіної "Томос: усі гарантії, крім української..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".