UA / RU
Підтримати ZN.ua

Епіфаній розповів про першопричину конфлікту з Філаретом

Колишній патріарх УПЦ КП хоче стати єдиним бенефіціаром нової церкви, хоча вона належить всьому українському народу, а не окремій особистості, заявив митрополит.

Причина розбіжностей з почесним патріархом Православної церкви України Філаретом полягає у тому, що він хоче бути єдиним бенефіціаром нової церковної структури, заявив глава ПЦУ митрополит Епіфаній в інтерв'ю "Радіо НВ".

"Після Об'єднавчого собору і після отримання томосу у нас відбулися певні розбіжності у майбутньому баченні розвитку єдиної помісної православної церкви, по моделі управління церквою, яка об'єдналася", – розповів Епіфаній.

Митрополит додав, що в його очах "акціонерами" Томосу є не якісь конкретні особи або особа, а весь український народ.

"Але зараз ми бачимо, що одним єдиним бенефіціаром хоче бути одна певна фігура, визначеним одним акціонером. Але ми хочемо, щоб ця церква у майбутньому керувалася соборно, а не одноосібно... На жаль, певні владні амбіції з боку почесного патріарха Філарета хочуть зруйнувати все столітні надії українського народу мати свою помісну православну церкву", – резюмував Епіфаній.

Раніше Філарет у своєму зверненні заявив, що його відмова від статусу патріархату на Помісному Соборі в грудні 2018 року нічого не означає й Київський патріархат нібито ніхто не скасовував.

Аналітики зазначають, що від часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві. Зокрема почесний патріарх Філарет не задоволений символічним статусом і намагається отримати вирішальний вплив на життя церкви. Запрошенням на бланках УПЦ КП вшанувати пам'ять священномученика Макарія він намагався перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП. Водночас після розгортання скандалу низка єпархій ПЦУ зробили відкриті заяви на підтримку Епіфанія.

10 травня глава ПЦУ Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.

Детальніше про "гру" Філарета читайте в статті Катерини Щоткіної "Святіший камінгаут" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".