UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Енергоатом" купив обладнання вартістю $437,5 млн, але потрібних рішень парламенту та уряду про це нема - депутат

Тендер на обладнання, призначене для будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС, проведено без аукціону.

Державне підприємство НАЕК "Енергоатом" через систему Prozorro уклав договір з американською компанією Westinghouse на закупівлю обладнання для Хмельницької АЕС на суму 437,5 млн доларів США, але ця угода має бути схвалена рішеннями Верховної Ради та уряду України, а їх досі нема, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

"26 грудня 2023 року ДП НАЕК «Енергоатом» повідомив в електронній системі Prozorro про укладання договору з Westinghouse Electric Company LLC на закупівлю обладнання для впровадження ядерної установки АР1000. Вартість договору 437 500 000 доларів США. Тендер проведено без аукціону на неконкурентній основі. Згідно з довідкою про укладення цього договору за підписом директора ВП "Централізовані закупівлі", поставка обладнання ядерної установки має бути здійснена не пізніше 30 листопада 2027 року, тобто майже через чотири роки", - написав Железняк.

Читайте також: Родина керівника «Енергоатому» під час війни придбала маєток за сім мільйонів гривень – Схеми

Але, зазначає депутат, відповідно до Закону України "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення", рішення про будівництво такого об’єкту приймає Верховна Рада Україна шляхом прийняття спеціального закону. На сьогодні, Закону України "Про будівництво 5-го і 6-го енергоблоків Хмельницької АЕС з ядерною установкою АР1000" нема. Крім того, прийняттю спеціального закону має передувати затвердження урядом техніко-економічного обґрунтування, якого наразі також нема.

Як повідомлялося, 17 грудня президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман підписали угоду про закупівлю обладнання для енергоблоку №5 Хмельницької АЕС. Він  будуватиметься за американською технологією АР1000.