UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Норма закону про формування тероборони і ДФТГ за місцем реєстрації громадянина — шкідлива для обороноздатності країни

Вона не лише робить частину людей, які хочуть долучитися до територіальної оборони "ухилянтами", але й провокує зменшення кількості добровольців і погіршення стану тероборони. 

Ще 1 квітня нинішнього року Верховна Рада ухвалила закон №2170-IX про вдосконалення порядку комплектування і соціального забезпечення Сил тероборони ЗСУ та Добровольчих формувань територіальних громад, який лише створює хаос і погіршує обороноздатність країни. Так вважає ексрадник командувача сил ТрО ЗСУ Віталій Купрій, свою думку він пояснив у статті для ZN.UA "ТрО потребує негайної реформи".

Автор розповідає, що президент Володимир Зеленський довго вагався: всупереч вимогам Конституції України, не підписав цей закон у 15-денний термін і не наклав на нього вето. Він чекав до червня, але потім погодився з цим законом, і з 12.06.2022 року той набрав чинності.

Що змінилося? У статті 9 Закону визначено, що громадяни України зараховуються до складу військових частин Сил ТрО ЗСУ, а також ДФТГ за місцем своєї реєстрації. У разі введення воєнного стану вони можуть зараховуватися туди також безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій.

"На перший погляд, ця норма закону допомагає боротися з тими, хто ухиляється від захисту держави і для цього вступає в ТрО та ДФТГ подалі від району бойових дій, наприклад на західній Україні або в Закарпатті. Тобто чоловік був зареєстрований у Києві, але на початку війни виїхав у Львівську область і там вступив у тероборону чи добровольче формування територіальної громади. Схоже, тепер влада апріорі вважає таку людину "ухилянтом", - розмірковує експерт. - Логіка влади, що на захист держави має впливати місце реєстрації захисника, щонайменше хибна, а на мою думку — і шкідлива для обороноздатності країни". 

 Якщо проревізувати, скільки військовослужбовців Сил ТрО ЗСУ зараховані до військових частин із порушенням нової правової норми щодо місця реєстрації, то можна з’ясувати, що чимало командування, регіональних управлінь, бригад і батальйонів мимоволі втрапили в порушники закону, розповідає Купрій. Що ж зараз із цим діяти, жити в анархії та беззаконні? Чи «порушники» мають тепер масово подавати рапорти про звільнення?

"Я вже не кажу про формування ДФТГ, яких в Україні близько 800, з особовим складом понад 100 тисяч. Ще з 2014 року в Україні відбулися серйозні демографічні зміни, пов’язані з переміщенням осіб із окупованих та прилеглих до них територій. З початком активної фази війни 24 лютого 2022 року чисельність таких людей сягає мільйонів. Більшість їх не може змінити місце реєстрації з різних причин. Усі ці люди зараз не мають можливості долучатися до масштабного національного спротиву агресії Російської Федерації. Фактично, дії законодавців спрямовані на зменшення кількості добровольців і погіршення стану тероборони", - підсумував автор. 

Окремо слід зазначити, що в Києві та інших містах, де до війни активно забудовувалися території, є багато житлових комплексів та багатоповерхівок, де роками живуть люди без реєстрації, оскільки їхнє житло ще не здане в експлуатацію.

"Тепер їх мешканці не зможуть приєднатися до ТрО або ДФТГ за місцем свого проживання. Влада штучно обмежила їхні можливості виконати свій обов’язок захищати Вітчизну, передбачений статтею 65 Конституції України, - зазначає Купрій. - Вважаю ухвалення закону № 2170-IX в частині формування ТрО і ДФТГ за місцем реєстрації громадянина помилкою, яку слід негайно виправити". 

Читайте також: Чому територіальна оборона насправді не територіальна: експерт назвав всі проблеми Закону про ТрО

Більше матеріалів Віталія Купрія читайте за посиланням